Moj profil

Integralni hljeb sa sjemenkama

45 minuta
20

Pravim hljeb na ovaj način već više od godinu dana i prezadovoljan sam. Dugo sam eksperimentisao i vršio promijene u odnosu na originalni recept kako bih ga prilagodio svom ukusu, a sada krajnji rezultat dijelim sa vama. Budite sigurni da zdraviji i ukusniji hljeb ne postoji!

Pravim hljeb na ovaj način već više od godinu dana i prezadovoljan sam. Dugo sam eksperimentisao i vršio promijene u odnosu na originalni recept kako bih ga prilagodio svom ukusu, a sada krajnji rezultat dijelim sa vama. Budite sigurni da zdraviji i ukusniji hljeb ne postoji!

Sastojci

za
50g Heljdinog integralnog brašna
50g Ražanog integralnog brašna
100g Pšenicnog integralnog brašna
100g Integralnog brašna od krupnika
1 Supena kašika sode bikarbone
1 Prstohvat soli
2 Supene kašike maslinovog ulja
4 Vrste sjemenki (po 1 čajna kašičica od svake vrste)
1 Šolja tople vode (2dl)

Priprema

1.

Najvažnije od svega je kvalitetno integralno brašno! Ja koristim 4 vrste organskog integralnog brašna u kome su samljevene cijele sjemenke i klice:

1. Heljdino integralno brašno

2. Ražano integralno brašno

3. Pšenicno integralno brašno

4. Integralno brašno od krupnika (dinkel ili pir)

Uopšte nije jeftino, ali se isplati, dugo traje i mnogo je zdravije od "običnog" brašna. Heljdino i ražano brašno su osnovni sastojci i njih ne bi trebalo mijenjati, ali umjesto krupnika možete uzeti npr. brašno ječma, žira ili nesto sto vam je pristupačno (bitno je samo da bude integralno). Ponavljam, prilagodite prema sopstvenom ukusu i mogućnostima.

Pored brašna koristim i djevičansko maslinovo ulje, sodu bikarbonu, morsku so i 4 vrste sjemenki:

1. Bundeve

2. Suncokreta

3. Susama

4. Lana

I tu je dozvoljeno eksperimentisanje, ali prije svega probajte sa ovim sastojcima koje sam naveo.

2.

U dublju posudu dodajte gore navedene 4 vrste brašna i sjemenki, jednu supenu kašiku sode bikarbone, jedan prstohvat soli i dvije supene kašike kvalitetnog maslinovog ulja. Sve to promiješajte kuhinjskom kašikom (varjačom) da se sastojci sjedine. Možete dodati kvasac ili prašak za pecivo, ali onda to više neće biti "najzdraviji hljeb".

3.

Sada polako sipajte otprilike jednu šolju tople vode uz neprestano miješanje, sve dok vam tijesto ne bude izgledalo kao na slici. Ukoliko jedna šolja nije dovoljna, slobodno dodajte još malo, ali nemojte dozvoliti da vam tijesto pliva u vodi. Izbjegavajte miješanje rukom jer je dosta "ljepljivo".

4.

Kada ste završili sa miješanjem - poklopite posudu, ili je prekrijte mokrom kuhinjskom krpom i ostavite da odstoji par sati na sobnoj temperaturi, a može i preko noći ukoliko za doručak želite vruć hljeb.

5.

Nakon par sati (ili sutradan) pokvasite ruke vodom i izručite tijesto na tepsiju, na koju ste prethodno stavili papir za pečenje (obavezno). Mokrim rukama oblikujte tijesto do željenog oblika (tako se neće lijepiti). Ja više volim kada je hljeb tanak jer se ravnomijerno ispeče, ali je to opet stvar ličnog ukusa.

6.

Tepsiju stavite u prethodno zagrijanu rernu na 200 stepeni i pecite 25-30 minuta.

7.

Kada je hljeb pečen, izvadite ga na čistu kuhinjsku krpu i umotajte da malo odstoji. Tako se može čuvati 2-3 dana bez ikakvih problema, samo ga nemojte stavljati u najlonsku kesu. Krpa je mnogo bolja opcija.

8.

P.S. Sastojke možete proporcionalno povećati ukoliko vam količina tijesta nije dovoljna, ali bih preporučio da prvo probate sa gore navedenim količinama.

Posluživanje

Najbolje je da hljeb jedete samo za doručak uz malo domaćeg suvog mesa, kulena, kobasice i sličnih stvari. Odlično ide i uz domaći mladi sir, kajmak i kiselo mlijeko, povrće... i što je najvažnije: Mnogo je zdrav i preporučuje se i onima koji imaju problem sa viškom kilograma.

  • Kruh-integralni(1)
  • Integralni-hleb(1)

7

I da... Prije par mjeseci sam dobio 1kg "brasna" od zira iz Srbije. Malo je krupnije mljeveno i vec termicki obradjeno, pa sam ga dodavao u malim kolicinama. Ukus se nije znatno promijenio, ali je hljeb bio "prijatno gorak". Ko god zeli moze da se informise na internetu npr. i o tom brasnu. Bogato je mineralima i vitaminima, a svakome je pristupacno... Toliko od mene za sad.

Koristim biolosku sodu bikarbonu, tako da ne vjerujem da u njoj ima ostataka aluminiuma (dodacu sliku kad budem imao vremena), mada je danas sve moguce. Nisam probao sa kiselom vodom, ali vjerujem da nikako ne moze da skodi, probacu prvom prilikom! Inace sam ovaj recept dobio od prijatelja nutricioniste, ali sam ga malo "obogatio" i izmijenio. Ako tijesto dovoljno dugo otstoji dolazi do fermentacije, koja nije bas toliko primjetna (nece narasti), ali hljeb bude za nijansu bolji (bar ja tako mislim nakon godinu dana pravljenja istog).

Naravno da ce hljeb biti ukusniji i "zdraviji" ako ubacite vise sjemenki, o tome nema govora. Ovo je osnovni recept koji svako moze da izmijeni prema potrebi, mogusnostima i ukusu. U obzir dolaze recimo i sjemenke kima ili rendana sargarepa, pa cak i sitno sjeckani orasi, ljesnici i slicno... Ima sasvim dovoljno mjesta za eksperimentisanje i otstupanje, jedino bih napomenuo da kvasac/germa nisu bas najbolji jer otezavaju varenje i apsorpciju u crijevima. Ni prasak za pecivo ne preporucujem.

Ja takodje sama pravim hleb, i to na vrlo slican nacin jedino ubacim vise celih semenki jer one i fizicki ciste creva i odlicno je 🙂 ko jede domaci hleb garantovano ce se bolje osecati, pozdrav 😉

Kako je tebi ispao recept?

Poslikaj i pohvali se! :)