Kruh malo duže pripreme, ali zbilja vrijedan truda.
Ako vam se priprema čini nepotrebno preduga, skratite na uobičajeni postupak (za tijesta s kvasom to je barem 3-4 sata), ali dugim i sporim dizanjem na niskim temperaturama tijesto dobiva na okusu.
Kruh malo duže pripreme, ali zbilja vrijedan truda.
Ako vam se priprema čini nepotrebno preduga, skratite na uobičajeni postupak (za tijesta s kvasom to je barem 3-4 sata), ali dugim i sporim dizanjem na niskim temperaturama tijesto dobiva na okusu.
Sastojci
Priprema
1. dan (ujutro):
Osvježeni kvas pomiješajte s vodom, pa dodajite polovicu brašna. Malo promiješajte kuhačom, dodajte sol, a zatim i ostatak brašna.
Izmijesite glatko i mekano tijesto. Stavite ga u zdjelu, poklopite ili stavite zdjelu u plastičnu vrećicu pa stavite u hladnjak do navečer (10-12 sati).
1. dan (uvečer):
Izvadite tijesto iz hladnjaka i ostavite na sobnoj temperaturi oko 1 sat.
U međuvremenu operite, posušite i što sitnije nasjeckajte začinsko bilje koje ste odabrali: možete staviti i samo ružmarin, ili pomiješati sve što volite.
Malo zagrijte 2 žlice ulja u lončiću, maknite s vatre i dodajte mu začinsko bilje. Poklopite i ostavite da se ohladi.
Tijestu (u zdjeli) dodajte mirisno ulje sa začinima i izmijesite dok nije podatno i glatko, a ulje je potpuno upijeno.
Ponovno poklopite ili stavite u plastičnu vrećicu pa spremite u hladnjak (10-12 sati).
2. dan (ujutro):
Tijesto izvadite iz hladnjaka i ostavite na sobnoj temperaturi 1-2 sata da se zagrije.
Sjemenke stavite u tavu s debljim dnom i malo ih popecite na laganoj vatri. Možete staviti jednu vrstu sjemenki ili miješane.
Radnu površinu pospite brašnom i sjemenkama.
Istresite na njih tijesto, malo ga rastanjite rukama, lagano pritiskajući. Pospite sjemenke po površini.
Zatim preklapajte u krug povlačeći krajeve tijesta prema sredini. Ponovite dva puta.
Okrenite tijesto tako da je preklop prema dolje i stavite ponovno u zdjelu.
U naredna 4 sata ponavljajte ovaj postupak svaki sat.
Nakon posljednjeg odmaranja tijesto oblikujte - možete ostaviti u komadu i oblikovati jednu štrucu (ili okrugli kruh) ili ga podijeliti na više dijelova (2-4-6) i oblikovati manje kruščiće.
Obilno pobrašnite dasku i kruh/kruščiće, pokrijte čistom platnenom krpom i ostavite da se uduplaju (ovisno o temperaturi u prostoriji, oko 2 sata).
Zagrijte pećnicu na 220°C. Ako imate kamen za pečenje zagrije ga zajedno s pećnicom. Ili ako želite kruh peći u posudi s poklopcem, zagrijte i nju.
Premjestite kruh na pleh, stavite u vruću pećnicu. Možete na dno pećnice ubaciti nekoliko kockica leda da se stvori para (odmah zatvorite pećnicu da para ne pobjegne). Nakon 10 minuta smanjite temperaturu na 200°C, nakon još 10 minuta smanjite na 180°C i ispecite kruh do kraja (ukupno oko 30 minuta ako pečete manje kruščiće, ili oko 40 minuta za veći).
Ja volim tvrđu, hrskaviju koricu, pa kruh kad je ispečen stavim izravno na rešetku u poluotvorenu, isključenu (još uvijek toplu) pećnicu, a tek onda izvadim na rešetku za hlađenje i pokrijem platnenom krpom.
To je istina, i posebno ako tijesto ostaviš da se diže u hladnjaku, jer je onda prisiljeno dizati se polako. Ne znam jesi li ikad radila ili čitala recept za No knead bread koji se zamijesi s 1/4 žličice suhog kvasca i ostavi se dizati najmanje 12 sati, kruh bude savršen, a ja od tog istog tijesta radim i pizzu.
Ti svakako sebi rasporedi dizanje/miješenje/premiješenje u razmacima koji ti najbolje odgovaraju.
16