Janjetinu možete poslužiti i uz pečeni krumpir i kuhani mladi špinat.
Iako se janjeći but u nekim krajevima tradicionalno poslužuje o Uskrsu ili Božiću, ovaj pristaje svakom blagdanskom stolu.
Iako se janjeći but u nekim krajevima tradicionalno poslužuje o Uskrsu ili Božiću, ovaj pristaje svakom blagdanskom stolu.
Sastojci
Priprema
Janjeći but s vanjske strane zarežite u križ nekoliko puta. Očišćena 2 češnja češnjaka zgnječite, a papar i piment usitnite. Tome dodajte nasjeckanu limunovu koricu, sol, senf, 2 žlice vode i jednu žlicu Vegete pa sve dobro izmiješajte. Tom mješavinom premažite janjeći but i ostavite ga neka odstoji oko 12 sati.
U dobro ugrijanu pećnicu stavite pleh s uljem da se zagrije. Meso stavite na vrelo ulje i zapecite ga sa svih strana. Dalje ga pecite na 200°C oko 30 minuta.
U međuvremenu luk i ostatak češnjaka sitno nasjeckajte pa s lovorom i ružmarinom stavite u sok od pečenja. Prelijte s pola količine vina i ostavite neka se peče još sat vremena na 180°C.
Za vrijeme pečenja meso stalno podlijevajte, a potkraj zalijte s 200 ml vode i ostatkom vina.
Umak procijedite, dodajte slatko vrhnje i kratko prokuhajte.
Pečeni but narežite, složite na toplu pliticu i prelijte umakom.
Posluživanje
Uz ovo jelo možete poslužiti kuhanu rižu i salatu po želji.
Savjet
Slažem se chief, ipak u jelu u većini slučajeva treba dominirati okus osnovne namirnice, a ne začina. Začini su tu da oplemene okus jelu, a ne da ga “ubiju”, ali eto svakom po volji.
Nikad mi neće biti jasno zbog čega finom mesu (krčkoj mladoj janjetini ili kozletini) treba originalni miris i okus upropastiti jakom smjesom mirisnih mirodija.Moram vam reći da koliko god sam puta pekao janjetinu i kozletinu samo s dosatkom soli svi moji gosti su uvijek tražili još i još bilo da su naši ili stranci sa zapada ili istoka.
Poguzija, stavljam Vam odgovor našeg suradnika kuhara-gastronoma Damira Permana.
Kako je tebi ispao recept?
6