Ovim receptom posebno se ponosim, jer sam ga sama osmislila. Zapravo se radi o dva recepta, jer je krenulo od ideje za pužiće, a pošto moji muškarci u kući ne mogu za ručak jesti samo to, moralo se smisliti i nešto mesno…
Ovim receptom posebno se ponosim, jer sam ga sama osmislila. Zapravo se radi o dva recepta, jer je krenulo od ideje za pužiće, a pošto moji muškarci u kući ne mogu za ručak jesti samo to, moralo se smisliti i nešto mesno…
Sastojci
Priprema
Dodajte lisičice i vrganje te sušene gljive prethodno namakane u vodi (vodu ne bacajte). Posolite po ukusu. Pirjajte dok gljive ne omekšaju i dok voda ne ispari.
Dvije trećine gljiva usitnite u blenderu ili štapnim mikserom gotovo u kašicu (neka se vidi i pokoja sitna kockica gljive).
Priprema mesa i umaka
Pileća prsa operite i posušite upijajućim papirom. Posolite s obje strane, začinite začinom za piletinu, češnjakom i vlascem.
Prekrijte prozirnom folijom i istucite batićem, pa stavite na tavicu s malo maslinova ulja. Prvo na najjaču vatru da naglo porumene, a zatim vatru smanjite, pa isto ponovite s druge strane. To traje par minuta.
Kad je meso barem dvije trećine pečeno i zlatno s obje strane, dolijte mu vodu u kojoj su se namakale sušene gljive i ostavite neka se tako pirja na laganoj vatri.
Pužići od lisnatog tijesta
Usitnjeni nadjev s gljivama pomiješajte s pol razmućena jaja (ostatak ostavite za premaz) i žlicom-dvije krušnih mrvica.
Razvaljano lisnato tijesto cijelom površinom tanko premažite miksom od gljiva (poželjno je da malo ostane za zgušnjavanje umaka uz meso). Po tome cijelom površinom pospite parmezanom koliko bogato želite i utapkajte ga žlicom radi lakšeg motanja.
Tijesto namatajte s obje strane (širinu, uži dio) trudeći se što više nategnuti ga kako se pri rezanju ne bi razdvajalo.
U preostali razmućeni žumanjak možete umiješati još parmezana, a zatim njime premažite dvostruku štrucu, pogotovo na spoju kako bi se stranice bolje slijepile. Oštrim nožem pažljivo režite pužiće debljine malog prsta i polažite ih na lim obložen masnim papirom. Ukoliko vam je ostalo jaja još ih malo premažite, pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 180-200 stupnjeva 20-30 min. Jedite ih tople ili hladne. Preporučam ih kao predjelo, jer kao prilog ovom mesu i umaku, njihov okus gubi na izražajnosti.
Završavanje mesa i umaka
Mesu dodajte preostale neusitnjene gljive i neiskorištene usitnjene. Podlijte crnim pivom.
Pod kraj u šalici s pivom ili vodom pomiješajte malo oštrog brašna i to dodajte jelu kako biste zgusnuli umak.
Meso i umak najbolje je poslužiti uz pire krumpir, rižu ili njoke, a pužiće ipak poslužite kao predjelo.
Posluživanje
- Kada režete pužiće, možda će vam se razdvajati zbog parmezana, no to ne smeta. Samo ih ponovno namotajte. Nema veze kako izgledaju, ni jesu li napeti, jer se tijesto pri pečenju digne pa se pužići popune. Ipak, vi možete parmezan umiješati u miks od gljiva, pa vam se pužići pri rezanju neće odvajati. Ja parmezan ipak posipam po nadjevu, jer mislim da će se tako bolje osjetiti.
- Umjesto piva u umak možete staviti vino. Također, u umak po ukusu možete staviti i sjeckane popržene pancete.
Kako je tebi ispao recept?
37