Moj profil

Kineski stir fry s komoračem i junetinom

30 minuta
93

Kako napraviti dobar stir fry – naucila sam ziveci par godina u Pekingu od mojih susjeda, starih Kineskinja, koje su ga pravile gotovo svaki dan. Evo moga omiljenog recepta!

Kako napraviti dobar stir fry – naucila sam ziveci par godina u Pekingu od mojih susjeda, starih Kineskinja, koje su ga pravile gotovo svaki dan. Evo moga omiljenog recepta!

Sastojci

Marinada za meso
300 gr junetine izrezane na tanke trakice
1 zlica rizinog vina (ili nasega vinskog octa)
1 zlicica soya sosa
1 zlicica oyster ili ribljeg sosa ili nam pla
1 zlica cherryja ili proseka ili porta
par kapi sezamova ulja
1 zlica gustina (corn flour)
1 zlicica smedega secera (po potrebi)
Povrce
nekoliko stabljika mladoga luka
komad poriluka
2-3 cesnja cesnjaka
komadic dumbira
1 stabljika celera
po zelji chili

Priprema

1.

O MARINADI: Najmanje pola sata prije kuhanja napraviti marinadu za meso. U vecini se kineskih recepata kao sastojak moze naci rizino vino, ali ga ovdje sasvim dobro zamjenjuje i nasa kvasina. Ocat je nezamjenjivi i gotovo najvazniji sastojak svakoga kineskog domacinstva. Postoji puno vrsta i svaka se koristi za neko drugo jelo.

2.

U marinadu se stavlja i tzv. oyster sauce (ili fish sauce ili nam pla – kineska i thai verzija). Ukoliko ga ne mozete nabaviti, nemojte ga pokusati zamijeniti necim drugim. No taj je sos ono sto kineskim jelima daje specifican okus (u Kini i Vijetnamu meso se vrlo cesto marinira u ribljemu sosu, dok se riba ponekad kuha na pari, u bambusovu liscu, punjena povrcem i komadicima slanine – kombinacije mesa i ribe je savrsena!).

3.

Uz navedene sastojke marinade radije koristim light soya sos, jer su ostali sastojci vec dovoljno jakog okusa.

4.

U receptima za marinadu cesto cete naci kao dodatak malo alkohola, kineskoga “vina” itd., ali ga odlicno mozete zamijeniti bilo kojim nasim slatkastim picem kao sto su prosek, porto itd. U tom slucaju secer nije potreban u marinadi. (Americke verzije kineske kuhinje cesto savjetuju i worchester sos – isprobajte sto vam odgovara.)

5.

Marinirano se meso pospe s malo gustina (ili ako ga nemate – brasna) i dobro pomijesa rukom. Postoje i recepti u kojima se gustin dodaje tek na kraju, u dinstano povrce, kako bi se zgusnuo umak, ali ovdje je rijec o suhom stir fry-u.

6.

O POVRCU: Cetiri su temeljna sastojka za gotovo svaki dobar kineski stir fry – mladi luk, poriluk, cesnjak i dumbir. Jako je bitno kako ce biti nasjeckani: poriluk (ako je stari, deblji) sijece se ukoso, na tanke snitice, mladi luk takoder ukoso, ali na deblje snitice. Cesnjak i dumbir na sitnije kockice ili stapice, paprika na trakice (ne pretanke), stabljika celera ukoso kao poriluk, komorac na tanke snitice.

7.

U woku se dobro zagrije ulje i na njega se baci marinirano meso. Brzo ga mijesajte tako da se trakice razdvoje. Postoje verzije recepta u kojima se meso przi par sekundi, pa se izvadi, pa se doda kasnije, nakon sto je povrce napola gotovo. Ovo je sasvim nepotrebno jer ako vam je meso dobro marinirano i dovoljno tanko isjeceno – ovo mu je idealno vrijeme przenja.

8.

Na napola zgotovoljeno meso baciti povrce. Komorac je idealan sastojak ovoga kineskog jela jer ona i jesu uvijek malo slatkasta, pa im komorac samo daje finu notu.

9.

Mijesati povrce i meso, dodati sezamove sjemenke (po zelji) i kada sve pomalo smeksa, provjeriti okus. Ja uvijek na kraju dodam jos par kapi sezamova ulja i najcesce jos mrvicu kvasine.

10.

U receptu su mjere za marinadu i zacini napisani otprilike. Medutim, postoji nepisano pravilo u kineskoj kuhinji: ako niste sigurni koliko cega treba, stavite jednaku kolicinu soli, secera, octa i papra (jer jelo mora nositi balans izmedu slanoga, slatkoga, kiseloga i ljutoga). Ipak, ja se uzdam u svoje nepce i ovo pravilo prilagodim ukusu mojih ukucana.

Posluživanje

Stir fry posluzite uz rizu. Izbor povrca je neogranicen. Wok jako dobro “podnosi” one tanke, pljosnate mahune (mangetout ili snap pea), celer je njegov gotovo neizostavni sastojak, bambus, vodeni kesten, tikvice… no vrlo cete rijetko naci rajcicu, vjerojatno zbog toga sto se u Kini ona uglavnom smatra vocem (redovita je u vocnim salatama i sladoled kupovima), a i zbog toga sto pomalo “razvlazi” povrce kad se baci na visoku temperaturu u wok.
Dobar vam tek!

  • Kina(4)
  • Stir fry(2)
  • Kineska kuhinja(2)
  • Komorač(2)
  • Hrono(1)
  • Gotveni-jadenja-telesko(1)
  • Kinesko(1)
  • Isprobati(1)
  • Isprobati-rucak(1)

25

ooo, draganche, super, bas me veseli. znas sto, celer je neizbjezna namirnica kod kineza. ni ja nisam bila neki ljubitelj dok ga nisam pocela stavljati u stir-fry. hvala 🤗

odličan ...mnogo nam se dopao ...  ne znam zašto sam dosada izbegavala celer u kineskom jelu ,fantastičan ukus daje ...na žalost nisam našla kormorač ,koga inače obožavam ,ali u mom selu je to misaona imenica...marinada je izvanredna,baš sve sve lepo ukolopilo mirisima i ukusima ,sve preporuke Vanjuška 

hvala ti, bas me veseli da ti se svidjelo!

Ovako je ispalo drugima