Krafne,pokladnice,krofne i kako se sve već nazivaju mogu biti raznih veličina oblika i ukusa.
Krafne,pokladnice,krofne i kako se sve već nazivaju mogu biti raznih veličina oblika i ukusa.
Sastojci
Priprema
Kvasac razdrobimo u šalici, dodamo pola žličice šećera, žličicu brašna, 5 žlica toplog mlijeka oko 35 stupnjeva, promiješamo do jednolične mase i pustimo dizati oko 10 minuta u toplijem prostoru oko 22 stupnja.
U dovoljno velikoj posudi za miksanje, električnom ručnom miješalicom sa nastavcima za tijesto izmiješamo žutanjke i šećer oko 5 minuta. Dodamo vanilin šećer, ulje,margarin, rum, sol, naribanu limunovu koricu te promiješamo. Dodamo prosijano brašno, prašak za pecivo, dignuti kvasac, i ponovno promiješamo oko 1 minutu. Dodamo toplo mlijeko i miješamo oko 15 minuta dok tijesto postane glatko i počne se pri miješanju odvajati od posude
Tijesto se diže pokriveno u primjerno velikoj posudi jedan sat. Poslije sa žlicom uzimamo po 6 do 7 dkg tijesta i radimo kuglice. Smjesa je predviđena za 24 krafne. Pokrijemo kuglice kuhinjskom krpom i pustimo dizati oko 15 minuta. Zatim okrenemo kuglice, ponovno pokrijemo, i pustimo dizati još oko 15 minuta.Drugi način je da tijesto razvaljate na debljinu od 0,5-1cm i izrežete ga kalupom promjera 6-8cm(za kalup može poslužiti i čaša) te pustite dizati tijesto 15 minuta,pa ga okrenete i pustite dizati još 15 minuta.
U odgovarajuću posudu nalijemo ulje do visine 4 cm, kako krafne ne bi dodirivale dno posude.Posudu stavimo na najveći plinski gorionik na štednjaku, ulje zagrijemo na temperaturu oko 160 stupnjeva.
Kuglice stavimo u zagrijano ulje i pečemo tri minute u pokrivenoj posudi.Zatim okrenemo krafne i pečemo ih još tri minute u otkrivenoj posudi.
Pečene stavljamo na papirnate salvete da upiju višak ulja. Stavimo slijedeću rundu i ponavljamo postupak dok se sve krafne ispeku, ali sve slijedeće u otkrivenoj posudi.Prepoznatljivost krafnama daju svjetli krugovi ili kolobari po sredini, i znak su dobre pripreme i dizanja tijesta.
Posluživanje
Po želji krafne posipamo mljevenim šećerom možda više zbog estetskog dojma nego potrebe, i napunimo ih žličicom marmelade od marelice ili drugog voća. Ako nemamo špricu za marmeladu, krafni napravimo sa strane manji otvor i žličicom unesemo marmeladu. Po mojoj procjeni, ali i u komercijalnoj proizvodnji, najviše se upotrebljava i najprikladnija je mareličina marmelada koja opisanoj krafni daje potpun skladan ukus.
Kako je tebi ispao recept?
11