Moj profil

Kuhajmo bez ulja

72

Prije godinu dana odlučila sam promijeniti način prehrane i smanjiti unos masnoća. Malo-pomalo ovakav je način kuhanja postao modus vivendi moje obitelji. U početku je trebalo dosta mozganja i dovijanja kako kuhati bez ulja, a uživati u hrani. No rezultat nije izostao: uz kilograme još su brže nestajali centimetri. Najbolji je dokaz moj suprug koji je bez ikakve dijete, u totalnom neznanju i jedući obilje svojih omiljenih ugljikohidrata, izgubio u pola godine 8 kg. Dijelim ovdje neke sitne kućanske trikove koji vam mogu pomoći da znatno smanjite količinu masnoća pri svakodnevnom kuhanju.

Prije godinu dana odlučila sam promijeniti način prehrane i smanjiti unos masnoća. Malo-pomalo ovakav je način kuhanja postao modus vivendi moje obitelji. U početku je trebalo dosta mozganja i dovijanja kako kuhati bez ulja, a uživati u hrani. No rezultat nije izostao: uz kilograme još su brže nestajali centimetri. Najbolji je dokaz moj suprug koji je bez ikakve dijete, u totalnom neznanju i jedući obilje svojih omiljenih ugljikohidrata, izgubio u pola godine 8 kg. Dijelim ovdje neke sitne kućanske trikove koji vam mogu pomoći da znatno smanjite količinu masnoća pri svakodnevnom kuhanju.

Sastojci

0 ml ulja

Priprema

1.

KRENITE S EKSPERIMENTOM: potaknuta komentarom svojih ukućana da mi ruka često gubi kontrolu kada točim ulje za kuhanje, odlučila sam im dokazati da uopće nisu u pravu. Nakon što sam u posudu stavila samo “malo” ulja za dinstanje povrća, odlučila sam žlicom izvaditi natrag cijelu količinu i izbrojati koliko je to ustvari žlica. I šokirala sam se vadeći jednu za drugom 5-6 žlica ulja. To je bilo moje prvo suočavanje sa činjenicom da se nešto pod hitno mora promijeniti. U našem se domaćinstvu kuha jednom dnevno, ponekad i dvaput. Trudim se da moje dijete unese potrebnu količinu zdravih masnoća kroz ribu, maslinovo ulje, mliječne proizvode. No iz kuhanja sam gotovo sasvim izbacila ulje/mast/maslac itd.

2.

PEČENA JAJA: omlet, kajgana, jaja na oko – nema nikakve razlike u okusu ako ih pečete s uljem ili bez ulja. Važno je imati odličnu tefal tavu (bilo koju non-stick). Ja koristim ulje u spreju (1 špric ima 1 kaloriju). No ako ne možete nabaviti takvo pakovanje, dovoljno je samo ovlaš namastiti rukom dno tave i na jako visokoj temperature ispržiti jaja, koja se neće zalijepiti za dno. Također možete koristiti običnu plastičnu bočicu sa špricom u koju ćete naliti ulje i time minimalizirati njegovu upotrebu. To je najmanja količina ulja koju ćete ikada trebati za kuhanje.

3.

STIR FRY: ako ste ljubitelji kineske pripreme povrća i mesa, i tu možete izbjeći ulje, iako zvuči nevjerojatno. Ja obično narežem povrće na štapiće, a meso (također u trakicama) mariniram u soya sosu i ribanom đumbiru (koji ga omekša i samim time smanji vrijeme kuhanja). U woku na visokoj temperaturi najprije pržim meso koje se ne lijepi jer je dovoljno vlažno od soya sosa. Kada je riječ o povrću, najprije dodajem ono koje sadrži više vode (paprika, šamipnjoni, celer itd.), a tek na kraju luk i češnjak na kratko (kako ne bi gorili). Miješajući sve namirnice na visokoj temperaturi prevenira se bilo kakvo lijepljenje i zagaranje, a okus je isti kao da ste korisitili ulje.

4.

SALATA: volim jesti salatu začinjenu octom i (uglavnom) maslinovim uljem, koje je jedino ulje koje si dopuštam u dnevnoj prehrani (max. 1 čajna žličica). Međutim, veliki je broj salata kojima se ukus zapravo ne mijenja ako u njima nema ulja. Po mom mišljenju, to su salate u koje se stavljaju intenzivniji začini ili sastojci kao npr. češnjak, luk itd. Provjerila sam to na svojim ukućanima: napravila sam salatu od paradajza i crvenog luka u koju sam dodala vinski ocat, sol i papar, te jedan primjerak iste te salate s dodatkom ulja. Nisu uočili nikakvu razliku.

5.

FAŠIRANO MESO: Nisam uvijek u mogućnosti kupiti lijepi komad nemasne junetine i onda ju sama samljeti kako bih kontrolirala postotak masnoća. Iz iskustva znam da je faširano meso najgore meso za dijetalce. Kada ipak odlučim napraviti bolonjez, najprije faširano meso stavim dinstati u dobro zagrijani (i suhi) tefal. Meso ubrzo oslobodi vodu, a nakon 15-ak minuta termičke obrade na visokoj temperaturi na dnu se nataloži ulje. Meso prebacim u plastičnu cjediljku i ostavim tako nekih pola sata (nevjerojatne su količine masnoće koja se iscijedi iz mesa). Nakon što sam odstranila višak masnoće, meso vratim u posudu, dodam sitno nasjeckan luk, paradajz, češnjak, vino i sve što zahtijeva recept, te nastavim kuhanje. Bolonjez je na taj način manje mastan, a nema gotovo nikakve razlike u okusu između ovako spremljenog jela i klasičnog u kojem se najprije polako dinsta luk na laganoj vatri u dosta ulja.

6.

TJESTENINA: u mnogim receptima za tjesteninu spominje se dodavanje ulja u vodu za kuhanje kako se tjestenina ne bi lijepila, a gotova se najčešće dodatno začini maslinovim uljem ili maslacem, parmezanom itd. (ovisno o receptu). Ja nemam ništa protiv suhih špageta, ali ako ipak preferirate sočan i kompletan obrok, pun aroma, moguće je to učinti bez imalo masnoće. Obično stavim kuhati upola manje vode nego u standardnom receptu za tjesteninu, računajući na to da bi do kraja kuhanja sva voda trebala ispariti. U vodu dodam povrće, smrznuti grašak ili kukuruz, komadiće brokule i dovoljnu količinu vegete. Kada voda prokuha, dodam tjesteninu i kuham dok voda ne ispari i dok tjestenina nije skuhana. Pripremljena na ovakav način pasta je vrlo sočna, puna aroma i povrća i nepotrebni su joj dodaci kao što su parmezan, maslac i sl.

7.

JUHA: s juhama je najlakše. Kad god koristim meso za bilo koje jelo, obavezno skinem kožicu i višak masnoće. No nakon kuhanja na vrhu juhe još uvijek plivaju fleke masnoće. Zato juhu obično pravim dan ranije i ostavim preko noći na hladnom ili u frižideru, pa sljedeći dan odignem stvrdnutu masnu naslagu s površine tako da dobijem čistu, nemasnu, a i dalje ukusnu juhu.

8.

GULAŠ, PAPRIKAŠ, VARIVO, CURRY: u mojoj su obitelji omiljena jela ona sa žlicom, a curry je definitivno jedno od najdražih. Indijci su poznati po laganom dinstanju povrća na dosta ulja ili gheeja, a i ja sam dugo vjerovala da ne postoji dobro i ukusno mesno/bezmesno varivo bez pristojne količine ulja. Onda sam vremenom usavršila tehniku kuhanja „masnih jela“ bez masnoća. Počela sam koristiti sjeckalicu u koju bih ubacila recimo luk i češnjak i dobro ih usitnila. U to bih dodala paradajz, izmiksala, i dobila gustu povrtnu kašu, koju bih onda dinstala nekoliko minuta, dodajući potrebne začine. Na kraju bih dodala meso i dovršila jelo prema receptu. Ako u receptu stoji da se najprije dinsta meso, onda ga svaki put mariniram prije kuhanja u soya sosu i (nemasnom) jogurtu. Naime, jogurt ne samo da omekša meso, nego je pri dinstanju namirnica mariniranih u jogurtu sasvim nepotrebno ulje (obično 500 gr mesa mariniram u otprilike 2 žlice jogurta).

9.

MALI TRIK: često se dogodi da i nakon dinstanja ma kako nemasnog mesa na površini i dalje plivaju flekice masnoće, posebno kada su u pitanju pileći bataci i zabataci. Ponekad je teško žlicom pokupiti masnoću, a miješanjem se ona vrlo lako “sakrije”. Odličan način da se riješite plivajuće masti: zagrijte jelo, uzmite mekano plastično cjedilo i stavite ga pod mlaz ledene vode. Zatim ga lagano prislonite na površinu sosa na kojem su vidljive masne fleke. Vrela će se masnoća odmah razdvojiti i zalijepiti za hladnu plastičnu mrežicu i tako ćete uspjeti ukloniti neželjenu masnoću. Ovaj postupak ponovite nekoliko puta.

10.

PEČENJE I POHANJE: Ne postoji pečenje kojemu je potrebno ulje. Svaki je komad mesa dovoljno premazati senfom ili soya sosom ili prekriti šnitama paradajza i umotati u foliju te pustiti da se peče u vlastitom soku. Što se pohanih jela tiče, Coolinarika je puna izvrsnih recepata s "pohanjem" u pećnici, bez ulja.

11.

MAJONEZA: kao dodatak jelima ili mesnim salatama evo jedne od isprobanih i odličnih opcija - https://www.coolinarika.com/recept/majoneza-za-debeljuce-tartar-sos/

Posluživanje

Kao rezultat svakodnevnih eksperimenata i pokušaja da smanjim unos masnoće u kuahnju, već mjesecima u ostavi čuvam netaknutu jednu flašu suncokretova ulja koja me podsjeća na nepotrebne stvari u životu. (Maslinovo i kokosovo ulje uvijek su dobrodošli u mojoj kuhinji, ali i njih koristim vrlo lagano i oprezno.) Nadam se da će ovaj moj recept pomoći onima koji vode sličan način života.

  • Zdravlje(3)
  • Isprobati-obavezno(1)
  • Bez-ulja(1)
  • Zdravo(1)
  • Savjeti(1)
  • Zacin(1)
  • Savjeti-kuhanje(1)
  • Korisno(1)
  • Nijenjam(1)

62

Zao mi je da imas porblema sa zdravljem. Ja pileca prsa uvijek mariniram - ili uzmem zlicu jogurta (mozes nemasnog), dodam sol, papar, ili neki nemasni sos za marinadu. Onda ih stavim na grill (ili u pecnicu, prekrivene folijom. Na kraju ih otkrijem i zapecem. S jogurtom su posebno socna, posto se ne sasuse. Nadam se da sam ti pomogla 🙂

Posto imala sam akutni pankreatit moram jesti bez ulja odnosno sa maksimum jednu kasiku ulja i to je u redu ali molim savet za pecenje pilecih prsa bez ulja.Pozz👋

Hvala puno na komentarima, Marijana. Ovo mi je vrlo vazna informacija (za mrkvu i ulje). A bucino je ulje uvijek favorit u nasoj kuci. Svega pomalo 👋

Ovako je ispalo drugima