Roast, pečenje, tradicionalno na engleskim trpezama nedeljom. Služi se sa pečenom govedinom i povrćem. Ovo je moja vegetarijanska varijanta. Često je pravim, ne samo nedeljom, već kad nam se jede nešto dobro i ukusno. Vrijedi truda. Stvarno.
Roast, pečenje, tradicionalno na engleskim trpezama nedeljom. Služi se sa pečenom govedinom i povrćem. Ovo je moja vegetarijanska varijanta. Često je pravim, ne samo nedeljom, već kad nam se jede nešto dobro i ukusno. Vrijedi truda. Stvarno.
Sastojci
Priprema
Zapečeni krompir:
Ja sam ovdje navela samo krompir, ali vrlo često dodam i mrkvu i paštrnjak. Procedura je ista kao i sa krompirom, osim što mrkvu i paštrnjak dodam u rernu kasnije, jer im treba manje vremena da se ispeku. Krompir ogulimo, isječemo na pola, ljepše se ispeče ako su veći komadi. Stavimo u slanu vodu i pustimo da proključa. Nakon 2 minute procjedimo, pospemo brašnom i dobro istresemo u šerpi. Stavimo na poljen pleh, namažemo integralnim senfom, stavimo između grančice ruzmarina i majčine dušice, i lagano začinimo svježe mljevenim biberom. Pečemo na 220 stepeni.
Nakon 15 minuta, krompire polako prevrnemo i vratimo u rernu na još 15 minuta. Nakon toga, izvadimo pleh iz rerne, nagnemo ga i kašikom izvadimo ulje, tako da krompir ostane suv. Smanjimo temperaturu na 200 stepeni i pečemo krompir dok se ne zarumeni i ispeče.
Karfiol i brokoli:
Možete koristiti samo karfiol ili samo brokoli, kako ko voli. Mi nekako najradije jedemo mješavinu. Isjeckamo karfiol i brokoli na cvjetiće i stavimo kratko u ključalu vodu. Ja ne volim kad je povrće prekuvano. Ocjedimo i stavimo u vatrostalnu činiju.
Sos od sira:
Stavimo gustin u šerpicu i dobro izmješamo sa dvije kašike hladnog mlijeka. Umješamo i ostatak mlijeka i lagano grijemo na ringli, stalno mješajući. Sos će se polako zgusnuti. Skinemo sa ringle i dodamo rendani sir. Ponovo vratimo na ringlu, taman toliko da se sir istopi i da se sos fino sjedini. Prelijemo sos preko povrća i pečemo u rerni na 200 stepeni, nekih pola sata, dok se fino ne zarumeni. Ja ga pečem zajedno sa krompirom na istoj žici u rerni.
Prokelj:
Očistimo prokelj i izrežemo na pola. Stavimo u vatrostalnu činiju, pospemo maslinovim uljem, posolimo i izdrobimo svježu majčinu dušicu. Pečemo na 200 stepeni 10ak minuta. Prokelj stavim da se peče kad izvadim karfiol i brokoli.
Jorkširski puding:
Stavimo brašno u činiju, pa u to dodamo 2 jajeta i kašikom dobro izmješamo. Polako dodajemo malo po malo mlijeka, stalno mješajući kašikom, dok se smjesa ne sjedini.
Za ovo vam je potreban pleh za mafine. Kapnemo malo ulja u svako udubljenje i stavimo na donju žicu u rerni, ispod povrća. Ulje MORA da bude vrelo, inace se pudinzi neće dići. Kad je sve povrće pečeno, ja pojačam temperaturu na 230 i ulijem u svako udubljenje po kašiku-dvije ove smjese. Vratimo u rernu i nipošto ne otvarati rernu. Pudinzi će se fino dići i zarumeniti, nakon nekih 15ak minuta.
Od ove smjese se dobije 12 jorkširaca, što je za nas previše za jedan obrok. Ja smjesu koju nisam iskoristila pokrijem i stavim u frižider, za sutrašnji ručak ili večeru. Često napravim vegetarijanske kobasice pa nakon što ulijem smjesu za puding u modlu stavim po jednu kobasicu i pečem u rerni. Ili, na puteru izdinstam pečurke, dodam malo bijelog luka, pa svaki jorkširac punim pečurkama i pečem u rerni.
Preliv za jorkširski puding:
Na maslinovom ulju dinstamo luk, na vrlo tihoj vatri, poklopljeno. Dodamo vodu i kocku, pa sve kuvamo nekih pola sata, dok sos ne uvri i malo se zgusne. Prije služenja sos procjedimo.
Ja ovdje imam neke Oxo kocke koje su fenomelne za ovo. Ako vam je sos previše tečan, dodajte kašičicu gustina razmućenog u pola šoljice vode.
2