Po želji možete u svaku teglu pekmeza ubaciti npr štapić cimeta, vanilije (prethodno ogrecane za neki drugi recept), grančicu lavande, ružmarina, par listića mente i slično. Sok od limuna nije samo zbog pektina dobar, nego i da sačuva boju voća. Kome ne smeta gorčina, može čitav limun nasjeckat i kuhati sa pekmezom. Obavezno pazite da korica onda nije premazana nekim sredstvima, kao što to zna biti u trgovinama.
Za sve ljubitelje domaćeg pekmeza, koji ne vole ili ne žele koristiti konzervanse ili džem-fix da naprave svoj pekmez
Za sve ljubitelje domaćeg pekmeza, koji ne vole ili ne žele koristiti konzervanse ili džem-fix da naprave svoj pekmez
Sastojci
Priprema
Na 1 kilu voća ide 1 kila šećera. Većina voća ne sadrži po prirodi dovoljno pektina da se stisnu u pekmez u relativno kratkom roku (1-2 sata kuhanja). Iznimka su dunje, jabuke, limun, marelica,... Zato ja u svaki voćni pekmez osim dunje dodam još sok od 1 limuna (po želji i naribanu koricu) i 1-2 nasjeckane jabuke (uključujući sredinu sa košticama i peteljkama, koje kasnije izvadim van, jer koštice i peteljke sadrže posebno puno pektina).
Prvo voće operete i ubacite u lonac da malo omekša, onda dodate sav šećer i miješate dok se ne otopi na laganoj vatri. Najbolje je odmah dodati nasjekcanu jabuku i limun (može i limun narezan na kriške, jabuku po želji sa ili bez kože). Uz povremeno miješanje pustite da se sve krčka 1-2 sata dok ne dobijete željenu gustoću. Za test uzmete kašikicu pekmeza i stavite ju na tanjur, nakon par minuta hlađenja ćete vidjeti jel pekmez ima željenu gustoću. Ako je u loncu masa već gusta, kad se ohladi će bit prečvrsta! Na kraju sa štapnim mikserom izmiksate voće da se usitni. Oni koji ogule voće i sitnije ga isjeckaju, ovo ne moraju raditi. Vidjet ćete sami jel vam se sviđa sa većim komadima voća ili ne.
Pred sami kraj steriliziram staklenke. Prethodno oprane staklenke bez poklopaca stavim u rernu na 100° na 5-10 minuta. Poklopce ubacim u lonac vrele vode i kuham ih nekoliko minuta. Možete i staklenke kuhati u loncu ako želite. Grabilicu i lijevak (metalni po mogućnosti) isperem u vreloj vodi prije korištenja. Bitno je da se vrući pekmez sipa u vruće staklenke. Pazite da vam rubovi budu čisti i odmah ih poklopite i dobro zavrnite poklopce.
Ja staklenke ne okrećem naopačke, jer se vakum stvori polaganim hlađenjem pekmeza. Okretanje naopačke može uzrokovati "otapanje" one gume unutar poklopca, ili mala količina pekmeza može procuriti u poklopac, pa će se pekmez tako možda i prije pokvariti. Zato teglice stavim na jednu tacnu ili u jedan prazan lonac i preko noći ih omotam dekicom ili debljom majicom dok se potpuno ne ohlade. Tek ih onda spremim u podrum. Ako su idući dan poklopci udubljeni, to znači da se vakum uhvatio. Ako neka tegla ima izbočeni poklopac, nju prvu načmite i držite dotle u frižideru.
Posluživanje
Od 1 kg voća i šečera možete dobiti oko 3-4 teglice pekmeza.
Savjet
Kako je tebi ispao recept?
:(Još nema komentara