Risi e bisi, doslovno prevedeno "pirinač i grašak", je tradicionalno italijansko jelo iz regiona Veneto, koje se pravi s mladim, prolećnim graškom. U današnje vreme dubokog zamrzavanja hrane, svaki grašak je prolećni, a rizi-bizi možemo jesti tokom cele godine :)
Risi e bisi, doslovno prevedeno "pirinač i grašak", je tradicionalno italijansko jelo iz regiona Veneto, koje se pravi s mladim, prolećnim graškom. U današnje vreme dubokog zamrzavanja hrane, svaki grašak je prolećni, a rizi-bizi možemo jesti tokom cele godine :)
Sastojci
Priprema
Pristaviti supu od povrća. Oprati i očistiti povrće. U lonac sipati oko litar vode, dodati prepolovljen crni luk, celer i (ili) paškanat i šargarepu, Kuvati 10-15 minuta i neka lonac ostane na ringli, a supa lagano kuva, jer ćemo je dodavati kutlačom u naš rizi-bizi sve vreme njegovog kuvanja. Supu ne soliti.
Ukoliko žurimo, zagrejaćemo vodu i (ili) domaći bujon. Kada kuvam pileću ili juneću supu, uvek zaledim nekoliko porcija bistre supe za ovakve prilike.
Pirinač staviti u cediljku, pa ga ispirati pod mlazom vode sve dok voda ne bude bistra, a zatim ga ostaviti da se ocedi i prosuši dok budemo radili drugi deo.
Crni luk iseći na sitne kockice, pa ga dinstati na maslinovom ulju, na tihoj vatri, dok ne zamiriše. Iseckati slaninu na male komadiće, pa je dodati luku i zajedno pržiti par minuta. Dodati grašak i pirinač, pa dinstati, mešajući, nekoliko minuta dok ne bude isparila sva tečnost sa zrna, a ona se budu lagano upržila. Od pomoći bi bila šerpa s teflonskim premazom, u kojoj se jelo ne bi lepilo za dno. Stalno mešati.
Dodavati po malo supe od povrća. Za kuvanje pirinča uvek treba nekoliko puta više tečnosti u odnosu na njegovu količinu. Tečnost dodavati malo po malo u toku dinstanja, zato uvek biti u blizini, mešati i nadgledati. Posoliti i pobiberiti.
Pirinač se kuva oko 20 minuta, a to znači da je rizi-bizi jelo koje se brzo sprema.
Zamrznut grašak će se brže skuvati od mladog (svežeg) graška, pa to treba uzeti u obzir. Frikomov zamrznut grašak, provereno, biće skuvan istovremeno kad i pirinač, a ukoliko postoji opravdana sumnja - grašak dinstati desetak minuta pre dodavanja pirinča.
Rizi-bizi ne sme da bude suv, nego kremast i softan. Zato je važno dolivati vodu dogod je potrebno, uz kuvanje na tihoj vatri. Obratiti pažnju da se pirinač ne prekuva i ne pretvori u kašu. Probati u kojoj je fazi jelo. Na samom kraju pirinač ne bi trebalo upržiti, nego ga skloniti s vatre i dodati komadić putera, promešati i proveriti da li je jelo dovoljno slano. Ukoliko je potrebno, dodati još malo tople supe. Poslužiti odmah, jer se hladjenjem jelo zgušnjava i gubi kremastu konzistenciju.
Posuti "risi e bisi" parmezanom i servirati.
...
...
...
Kako je tebi ispao recept?
3