Svi mi imamo neku svoju varijaciju osnovnog recepta za sirnicu, i svaki je podjednako dobar, ali ja najviše volim ovu verziju moje pokojne bake.
Prekrasno je mekana, malo rustičnog okusa, i kod nas Uskrs ne prolazi bez nje.
Rado bih podijelila s vama nekoliko bakinih trikova :)))
Svi mi imamo neku svoju varijaciju osnovnog recepta za sirnicu, i svaki je podjednako dobar, ali ja najviše volim ovu verziju moje pokojne bake.
Prekrasno je mekana, malo rustičnog okusa, i kod nas Uskrs ne prolazi bez nje.
Rado bih podijelila s vama nekoliko bakinih trikova :)))
Sastojci
Priprema
Vanilin šećer i nerafinirani šećer samljeti zajedno (u mlincu za kavu, multipraktiku ili štapnim mnikserom).
Rastopiti maslac i pustiti da se malo prohladi
Smlačiti mlijeko, dodati žlicu-dvije brašna i šećer. Ja kod dizanja kvasca više volim dodati žlicu meda. Izmrviti kvasac, pokriti i pustiti da se kvasac nadigne.
U velikoj posudi promiješati brašno, mljeveni šećer, žumanjke, narančinu koru, liker od ruža ili rakiju i prašak za pecivo. Uliti rastopljeni mlaki maslac i mlijeko s kvascem, dodati ekstrakt vanilije, i miješati mikserom dok tijesto ne postane glatko i mekano.
Izvaditi tijesto iz posude, premijesiti rukama, i dobro ga nalupati šakama.
Moja baka je znala uzeti cijelo tijesto i udarati njime jako o radnu površinu ili ga bacati o nju. Tako bi iz tijesta izbila sav zrak, i kruh ili pecivo bi bili puno rahliji i mekaniji. Što agresivniji prema tijestu – to bolja sirnica na kraju :)))
Ostaviti tijesto pokriveno na toplom da se udvostruči.
Udvostručeno tijesto premijesiti na isti način, podijeliti na 4 dijela, oblikovati u kugle i pustiti da još malo odstoji pokriveno na toplom.
Na odstojanom tijestu škarama urezati križ ili “mercedes” da se tijesto ljepše rastvori u pećnici. Kistom premazati slatkim vrhnjem.
Peći oko 20-25 minuta na 160 stupnjeva. zadnjih 5 minuta pečenja pećnicu okrenuti na 200.
Izvaditi sirnice, ponovo premazati vrnjem i posuti bogato šećerom.
Vratiti u pećnicu još 10-ak minuta, da se šećer veže s vrhnjem i napravi koricu.
Sirnice s nerafiniranim šećerom su nešto tamnije, ali imaju bogatiji, pomalo starinski okus.
Kako su premazane vrhnjem a ne jajem, ostat će dosta svijetle na površini, ali zato jako mekane i sočne.
Ovaj recept radim vec godinama i nikad vise komplimenata nisam dobila za isti. A napekla sam se sirnica i sirnica :-). U svakom slucaju mislim da je tajna upravo u vrhnju (ako je pregusto, moze se s malo mlijeka razrjediti), jer kad se tijesto prelije s jajem cesto pocrni i bude precrno. Vrhnje mu daje posebnu notu mekoce, korica bude predivna. Tako da Matejuska-pjaca vas komentar je naprosto suvisan. Ja sam iz Dalmacije i svakako sam spremna prilagoditi recept i dodati nesto sto ce poboljsati samu sirnicu. Prilagodba recepta- zasto ne ;-).
Uz dužno poštovanje sirnica/pinca (Dalmacija, Južna Italija) nema nikakve veze s vrhnjem. Dalmatinska sirnica ili pinca se niti pod razno ne radi s vrhnjem. To tijesto s vrhnjem nije i ne može biti sirnica/pinca-to je nešto drugo..... BOŽE SAČUVAJ
Eto, ipak sam se odlucila isprobati sa suhom vocem. U tijesto sam dodala zlicicu cimeta, a nakon prvog dizanja tijesta, umijesila sam po cca 100g suhih grozdjica, marelica i sljiva (prethodno narezanih i namocenih u rum) te usecerene korice limuna i mandarina. Ispalo je jako, jako, jako fino. Jos kad uspijem skontat kako sa tableta da za lijepim sliku, bit ce i fotka... jednog dana... kad narastem ;)
23