Korenje
puno je godišć izbrojila
celi je život kopala
blago ranila
dicu izrajala
( autor: Jadranka Prša zbirka ličke poezije „Krosna“ ) i s njime dicu odgojila..a sir čudesno ŠKRIPI pod zubima dok se jede
Korenje
puno je godišć izbrojila
celi je život kopala
blago ranila
dicu izrajala
( autor: Jadranka Prša zbirka ličke poezije „Krosna“ ) i s njime dicu odgojila..a sir čudesno ŠKRIPI pod zubima dok se jede
Sastojci
Priprema
Svježe pomuženo mlijeko …(radi se ili od ovčjeg ili kravljeg mlijeka)
se procjedi kroz gazu, blago zagrije da bude mlako (do 35°C)
U toku zagrijavanja doda se šaka soli i 1-2 žlice sirišta koje se malo razrjedi sa vodom (kupi se u poljoprivrednoj apoteci)
Sve se dobro izmješa i ostavi stajati cca 50 min kako bi se mljeko podsirilo.
Dobije se gruš (mi to zovemo grušelina ) koji usitnimo većim kuhinjskim nožem na veličinu kukurznih zrnaca izmješa i ostavi nekih 5 min, te nakon stajanja oko 5-10 min ponovo usitniti i ostavimo da se slegne.
U cjedilo se stavi čista gaza i u nju istrese gruš da se procjedi, a krajeve gaze prebacimo preko dobivene grude sira da se icjedi i pritiska se rukama više puta nad posudom da može istjecati suvišna tekućina…On odstoji preko noći… prebaci se u posudu prevrne naopako i mi bi ga već jeli.. i odlićan je..
Ali ima postupak i dalje .. kad je sir odstajao cjela se površina blago natrlja sa soli i vrati u kalup (zdjelica poluokrugla). Pusti ga da stoji 24 h.
Sir se izvadi iz kalupa i ostavi da zri oko 20 dana .. teperatura treba biti (16-18°C).
Na drvenoj daski okrenemo sir pokrijemo sitom i na njemu je uvjek mokra gaza ili kuhinjska krpa radi održavanja vlage.
Nakon 20-tak dana sir je u toku zrenja dobio ljepu žučkastu koricu.. te je posebnog okusa i mirisa ..
Lička BASA je svježi mekani sir koji se u Lici priprema prema različitim receptima (od punomasnog ili obranog mljeka (ovčjeg ili kravljeg).
Iz okolice *Otočca i Vrhovina *se proizvodi iz svježegmljeka, procjeđenog kroz dvostruku gazu učistoj posudi i kuha se na laganoj vatri. nakon 15 minuta posuda se odmakne i hladi na 45°C
Zatim se obere ŠKORUP a djelomice obrano mljeko se prelije u drugu posudu. Na litru mljeka se doda 1/2 žlice kiselog mljeka iz prethodnog dana. # Dodano se dobro izmješa s obranim mljekom zatim se posuda dobro omota sa svih strana npr. dekicom i stavi na toplo. Gruš u mlijeku nastaje za oko 3-4 sata. Tako zrelo mlijeko treba staviti u hladnu prostoriju da se bolje stisne.
Nakon što se gruševina ohladila i još bolje stisnula stavlja se u čistu krpu i cijedi cca 18h. Dobili smo bijeli meki sir koji se nakon završenog cijeđenja, pomiješa s skorupom i osoli.
Na taj način dobili smo BASU. ovako pripremljena basa može se u ziskim mjesecima čuvati i do 20 dana.
Posluživanje
O škripavcu evo zapisa U nekim krajevima se*Lička Basa* radi na jedan način ( radi se da se na kraju izmješa sa škorupom i posoli),
u okolici Gospića malo drugačije… a ima i još drugačijeg postupka u drugim krajevima Like (mješa se kiseli i slatki sir), radi se od kuhanog i ohlađenog mljeka. Ohlađeno mljeko(tamo ga zovu varenika) ulije se u drvenu kacu pa se i unjoj i posoli. U kacu se svaki dan ulije nova kol. mlijeka što ovisi kolko je mljeka u domačinstvu. Nakon nekog vremena mljeko se u kaci počne zgrušavati i kiseliti, tada se pri dnu otvori da se sirutka iscjedi, Ostatak grušeline koji je ostao u kaci je Basa.
U drugim krajevima tehnologija ličke base je i da se izvadi maslo ili izmete i izmeteno mlijeko podkisuje se pomoću kvasca (maje). Kiselo mlijeko se istrese u vrečicu kako bi se ocijedio sir. Dobiveni kiseli sir miješa se sa slatkim sirom(posirivanje sirilom). Mješavina kiselog i slatkog sira stavlja se u kacu, gdje se poljeva sa svježim ovčjim mlijekom ili vrhnjem.
Upravo sm naišla od foodfan recept još jedan za basa-lički sir
Hvala danijela1988 na predivnoj fotki to je pravi škripavac..tako ga je i moja svekrva u plastičnom cjedilu stvljala s rupicama ili u običnoj padelici..danas ga rade šogorice u Ličkom Lešću, ali nema više krava kao nekad.. i onog debelog 2 prsta škorupa.. Lip pozdrav ličanki iz Gospića...
48