Moj profil

Soparnik

90 minuta
865

Staro jelo soparnik datira još iz vremena prije Turaka, a usavršili su ga u dalmatinskim Poljicama. Izvorno se priprema na okruglim drvenim pločama i peče na kominu, no ovaj je recept prilagođen za pripremu u pećnici.

Staro jelo soparnik datira još iz vremena prije Turaka, a usavršili su ga u dalmatinskim Poljicama. Izvorno se priprema na okruglim drvenim pločama i peče na kominu, no ovaj je recept prilagođen za pripremu u pećnici.

Sastojci

za
Za tijesto
1 žličica soli
350 ml vode
Za nadjev
1 kg blitve
1 žlica Vegete
50 ml maslinovog ulja
Za posipavanje
2 žlice maslinovog ulja
3 češnja češnjaka
50 g grubo narezanih badema

Priprema

1.

Od brašna, soli, ulja i vode umijesite glatko tijesto. Podijelite ga na dva dijela i ostavite da pokriveno stoji 15-ak minuta.

2.

Opranu blitvu dobro ocijedite, narežite na rezance i pospite Vegetom. Ostavite stajati oko 10 minuta i ponovo ocijedite.

3.

Blitvi dodajte ulje, mladi luk narezan na kolutiće, peršin i sve dobro izmiješajte.

4.

Na pobrašnjenoj dasci razvaljajte pola količine tijesta, pa ga stavite na dno pleha (veličine 24×40 cm).

5.

Po tijestu rasporedite nadjev od blitve i prekrijte ga drugom polovicom razvaljanog tijesta.

6.

Rubove tijesta dobro utisnite, površinu tijesta nabodite vilicom i pecite u pećnici zagrijanoj na 180°C 35-40 minuta.

7.

Pečeni soparnik premažite maslinovim uljem i pospite nasjeckanim češnjakom i bademima.

Posluživanje

Malo ohladite i poslužite uz bevandu.

Savjet

Kod pripreme soparnika važno je da oprana blitva bude suha. Možete je posušiti tako da listove blitve stavite na čisti kuhinjski ubrus.

  • TOPLA PREDJELA(61)
  • Soparnik(29)
  • Blitva(18)
  • Pite(8)
  • Povrće -(7)
  • Pite-slane(4)
  • GLAVNA JELA(4)
  • TIJESTO(4)
  • Jela od povrca(3)

65

Vegeta, strasno, dalje nisam citala. Inace, ja sam iz Poljica, moja baba je radila pravi soparnik na kominu, odrasla sam gledajuci je kako radi. Ovo nije ni priblizno soparnik. 

nije mi jasno sto vegeta radi u tradicionalnom receptu..i...divan komentar petrabilic42m..

Za one koji žele znati više - ovo nije soparnik. Prava stvar se ne priprema u pećnici, ali da bismo se u pećnici približili pravoj stvari između tijesta treba staviti vrlo tanak sloj blitve koja mora biti suha nakon pranja, a začinjava se neposredno prije nego se stavi na tijesto i u pećnicu da ne uvene nego da ostane živa. Poanta je da tanki sloj blitve zadrži dovoljno vlage (vlastite, ne vode od pranja) da se tokom pečenja zapravo napari unutar svog dobro zatvorenog paketića od tijesta. Uz ovoliko blitve, dobije se potpuno drugačije jelo - i okusom i konzistencijom. Probala sam verziju ovog "soparnika" negdje u jednom restoranu i to nema ni približan okus onome što mi spremamo doma bilo na kominu bilo u pećnici (kad se nema vremena ni energije za komin). Dojam ovoga je lešo blitva između dva tanka komada tijesta. Kod soparnika se, međutim, dogodi ona neka sinergija načina pripreme, omjera i okusa namirnica i dobije se jelo koje se vrlo teško može predočiti nabrajanjem sastojaka. Ne bojte se staviti malo blitve - bit će dobro. Idealna količina blitve na tijestu je recimo prst debeli sloj netom začinjenih, ne uvenulih rezanaca blitve kroz koji se još mjestimično vidi donje tijestoPogledajte na primjer recepte za soparnik od Betinne tu na Coolinarici. Naišla sam dosta ljudi koji su uvjereni da poljički soparnik i soparnik nisu isto, odnosno da je soparnik slobodnija forma, jednostavno zato jer je nekoliko kuharskih brendova lansiralo recepte poput ovoga gore. I to je duboko uvredljivo za Poljičane. Iako je soparnik formalno zaštićen kao "poljički soparnik" nigdje drugdje ne postoji soparnik. Soparnik se radi samo u Poljicima. Ovaj recept gore bi bio kao da Coolinarika objavi recept za tjesteninu lazanje i nazove to mlincima. Ili recept za fiš bez šarana. 

Ili recept za rapsku tortu sa orasima umjesto badema. 

Ili rožatu bez pripreme u banjamariji. 

... 

Ovaj gore recept bi se trebao zvati recimo "Blitva pečena u pećnici u debelim korama" jer to nije soparnik. Poanta soparnika je tanki sloj suhe ali neuvenule blitve i kapule začinjene uljem i solju i kratko pečene u debelim korama - ne u prhkom ni lisnatom tijestu nego u debelim korama (tijesto od brašna, vode, soli i žlice ulja), namazano nakon pečenja maslinovim uljem i češnjakom. 

Ovako je ispalo drugima