Još pre nego što sam nabavila aparat za sladoled pribeležila sam i označila ovaj recept za isprobati. Tako karakteristična aroma mora da je posebna u hladnom desertu. Priprema slična kao kod ostalih mlečnih sladoleda uz dodatak začina.
Još pre nego što sam nabavila aparat za sladoled pribeležila sam i označila ovaj recept za isprobati. Tako karakteristična aroma mora da je posebna u hladnom desertu. Priprema slična kao kod ostalih mlečnih sladoleda uz dodatak začina.
Sastojci
Priprema
Mleko ugrejati do ključanja, ali ne i da proključa. U njega staviti očišćen i narezan đumbr, klinčiće , kardamon, šipku vanile i semenke iz nje, poklopiti i ostaviti ga 30-45 minuta. Kod mene je stajalo i duže, što duže stoji više arome.
Žuti šećer pomešati sa slatkom pavlakom i zagrevati dok se šećer ne otopi i sve postane kao karamel krema. Skloniti sa vatre da se malo spusti temperatura.
Žumanca istući ručno pa u njih polako dolivati mleko iz koga smo izvadili začine (osim semenki vanile). Ovako pripremljena žumanca sada polako uliti u vruć krem od šećera i slatke pavlake. Sve zajedno kuvati na tihoj vatri dok se masa ne zgusne (oko 10 minuta) a posudu na kraju kuvanja prebaciti u drugu posudu napunjenu veoma hladnom vodom i mešati kako bi se prekinuo proces kuvanja. Dodajte Speculaas začin i ekstrakt vanile.
Masu ohladiti na sobnoj temperaturi a potom i u frižideru nekoliko sati. Što hladnija masa brže gotov sladoled u aparatu. Pripremiti potom sladoled u aparatu po uputstvu proizvođača.
Ako nemate aparat pokušajte metodom razbijanja lednih kristala mikserom: stavite masu na 4 sata u frižider pa mutite mikserom i nakon dva sata ponovite isto.
Jednostavno pomešati sve sastojke. Višak odložiti u flašicu za sledću put ;-). Neka bude flašica sa dobrim zatvaračom kako nebi isparili mirisi.
On uopšte nije obavezan ali dodaje kalorije i dekoriše ;-)
Šećer, so i kakao staviti u manju posudu i zaliti vodom. Uz mešanje kuvati dok ne povri i dok ne počnu da se stvaraju mehurići, a masa krene da se podiže. Smanjiti vatru i kuvati 6-7 minuta da se zgusne. Nikako ga ne treba prekuvati kako se nebi napravio čokoladni karamel. Ostaviti da se potpuno ohladi na sobnoj temperaturi.
Posluživanje
* Mleko treba da je punomasno, gusto. Kako su kod nas sva industrijski pakovana 3,2%mm ja kupujem ono za kafu koje ima nešto više 3,8mm.
*Ja sam koristila šećer od šečerne trske, može to biti i obični žuti šećer.
*Speculoos začin sam prvi put pravila po receptu DajaneD koji se nešto razlikuje od ovog mog. Ima razlike u aromi ali ne mogu da preciziram u čemu. Čini mi se da je u ovoj mojoj varijanti malo blaži kardamon....
* I za kraj, pošto se često bunim prilikom speculoos, u smislu šta je ispravno wiki kaže ovako:
Dutch: Speculaas
French: spéculoos
German: Spekulatius
spekulas/spekulos
pa nek svako izabere :-)
Isproban sladoled sa Spekulatius mješavinom začina iz Harissa spice store-a, domaćim vrhnjem i mlijekom male mljekare iz okolice Zagreba. Koristila sam Billingtonov svijetli muscovado u receptu i svakako bih preporučila da se smanji količina šećera, jer kvari aftertaste, kao i dodatak klinčića u prvom koraku. Konzistencija sladoleda je odlična, ako se koristi domaće vrhnje i mlijeko, nadam se da je sladoledna krema i sa industrijskim mliječnim proizvodima također glatka.
Dajana s obzirom da si ti sladoled majstor od koga se uči, biću srećna da ga isprobaš 😁Neće da pobegne ti si opravdano odsutna 😁
Neki dan sam u kuhinji razmišljala baš na temu razlika začina i dođem do zaključka da imam dva različita kardamona i da među njima ima razlike u intezitetu arome. Jedan je zeleni krupniji koji dolazi iz Indije i drugi beli sitniji koji kupim u Grčkoj prodavnici (od njega imam i mleveni) a kardamon je najteže naći među pomenutim začinima...ako tako krenem sigurna sam da postoji razlika i kod ostalih...tako da preporučujem upotrebu onoga što vam je dostupno 🙂
Gle nje što sprema kad mene nema, ti znaš da volim speculoos koliko i ti, stoga ovaj sladoled isprobavam sigurno.
Što se tiče speculoos mješavine, postoji razlika između holandske i belgijske mješavine. Ja sam kekse radila po receptu jedne belgijske blogerice, a mješavinu začinu po receptu isto tako belgijskog pastry chefa, i oba su identična po pitanju vrsta začina, pa tako i bijelog papra. A ovo je još jedan recept, holandskog podrijetla, i razlika je u dodatku muškatnog oraha, ali ostaje opet bijeli papar.
Kako je tebi ispao recept?
18