Neobična torta. Naranče i bademi su gotovo jedini sastojci, nema ni brašna (dakle bez glutena je) ni maslaca ili ulja. A ipak je tako sočna, mekana, kao da je zalivena sirupom.
Neobična torta. Naranče i bademi su gotovo jedini sastojci, nema ni brašna (dakle bez glutena je) ni maslaca ili ulja. A ipak je tako sočna, mekana, kao da je zalivena sirupom.
Sastojci
Priprema
Naranče dobro operite četkicom da odstranite prljavštinu.
Stavite ih u širu posudu i dodajte toliko vode da naranče budu skroz prekrivene. Stavite mali tanjur preko njih da ih drži potopljenima.
Zagrijavajte polako vodu dok ne prokuha, a onda smanjite vatru i ostavite da se kuhaju otprilike 40 minuta dok potpuno ne omekšaju.
Prerežite kuhane naranče i izvadite sjemenke. Ostavite ih da se ohlade.
Uključite pećnicu na 180°C.
Kalup za tortu (klasični s prstenom, promjera 24-26 cm) namažite maslacem i obložite papirom za pečenje.
Stavite ohlađene naranče u mikser (multipraktik) i izmiksajte da dobijete glatku smjesu.
Dodajte mljevene bademe, šećer, prašak za pecivo, liker i ekstrakt vanilije. Izmiksajte u kratkim intervalima (pulse) da se sastojci povežu.
Dodajte malo razmućena jaja i opet kratko izmiješajte u kratkim intervalima (ne miješajte dugo, tek toliko koliko je potrebno da se sve poveže.
Sipajte smjesu u pripremljeni kalup i pecite oko 50 minuta - provjerite drvenim štapićem ubodenim u sredinu. Ostavite tortu da se ohladi u kalupu.
Prije posluživanja pospite je šećerom u prahu i poslužite uz tučeno slatko vrhnje i voće po želji (maline, šumsko voće, mango itd.).
Što sam promijenila: kao prvo, pripremila sam samo pola smjese (nepopravljivo sam nepovjerljiva prema novim receptima) i pekla sam dio u malom kalupu za tortu (srce) a dio u kalupićima za muffine (bez košarica). Nisam imala Cointreau, pa sam dodala arancello.
Kad sam smjesu izmiksala učinila mi se malo gorka (to sigurno ovisi o narančama) pa sam dodala još oko 50 g šećera.
Savjetujem da pročitate Pomoravkin komentar (#6) za savjet kako izbjeći da naranče budu gorke
Posluživanje
Ova torta pripada sefardskoj (hebrejskoj) tradiciji na području Mediterana i Bliskog istoka. Tradicionalno se priprema u vrijeme židovskog blagdana Pashe. Jedini dodatak u ovom receptu u odnosu na onaj tradicionalni su ekstrakt vanilije i liker.
Puno se pričalo zadnjih godina o "prirodnim" zaslađivačima kao alternativi šećeru, pa se onda ispostavilo da nisu ni tako "prirodni" a ni zdravi, jer ipak svi prolaze neku vrstu obrade (kao i sam med, da bi bio zbilja zdrav ne smije biti podrvgnut termičkoj obradi, a većina meda u prodaji je podvrgnuta termičkoj obradi), i drugo po sastavu ako gledaš sve te prirodne zaslađivače (sirup agave, javorov sirup, med itd) imaju veliki udio (i do 70% ) fruktoze za koju sad znamo da je štetna ako se konzumira u velikim količinama jer fruktozu metabolizira izravno jetra, koja sav višak šećera pretvara u masnoću. Zaključak: jedini zdrav šećer/zaslađivač je onaj kojeg ne jedeš. U suprotnom, za koji god da se odlučiš, nećeš nadam se sam pojesti cijelu tortu ;)
Hm... Šećer baš i nije najzdravija namirnica, mora postojati neka prirodna alternativa (dakle bez umjetnih sladila).
153