Citrusi zimi podižu imunitet i liječe prehladu. No, od njih možete pripremiti i vrlo jednostavne i učinkovite pripravke za njegu lica, tijela i kose: masku protiv bora, kupku za njegu tijela ili pakung za oštećenu kosu.
Mirisi i okusi citrusa, limuna, limete, mandarine, grejpa i naranče posebno nam gode zimi. Njihov sok istiskujemo u čajeve, njihove ušećerene korice dodajemo kolačićima, a eterična ulja kapamo u mirisne lampe. Citrusima pomažemo našem organizmu da prebrodi vlažnu i hladnu zimu, pa njihovim plodovima i napicima podižemo imunitet i liječimo prehlade.
Limun, njegov sok, ulje, kao i preparati na bazi limuna, posebno učinkovito čiste, jačaju i učvršćuju kožu te potiču obnavljanje njenih stanica
No, okusi i mirisi citrusa gode i duši. U zimsko depresivno doba njihovi mirisi relaksiraju, ali i razbuđuju, čine nas zadovoljnijima i koncentriranima, ali i miroljubivima i sklonima kompromisima.
Budući da su bogati mnogim vrijednim sastojcima, citrusi su i pravi melem za kožu i kosu. Tako kozmetički preparati i domaći pripravci na bazi citrusa čiste i osvježavaju lice, kosu čine sjajnom i svilenom, a tijelo zatežu i oslobađaju suvišnih masnih nakupina.
Citrusi za ljepotu
Plodovi, sokovi i eterična ulja citrusa odavna se koriste ne samo u prehrani, već i pučkoj medicini i kozmetici. Njihova stabla sadila su se još prije 4 000 godina u Aziji, Kini i Indiji, a potom i u Egiptu. Uslijed osvajanja Aleksandra Velikog, citrusi su se najprije udomaćili u Grčkoj, da bi se kasnije raširili čitavim Mediteranom. Zahvaljujući vrijednim sastojcima, a posebno visokom udjelu vitamina C te eteričnim uljima, plodovi citrusa nisu se koristili samo za hranu, nego su se upotrebljavali i u medicini i kozmetici. U Egiptu je sok limuna služio za balzamiranje, a u Grčkoj kao sredstvo za konzerviranje namirnica, ali i za čišćenje i dezinfekciju. Uz to, upotrebljavao se za liječenje mnogih zdravstvenih poteškoća, a najčešće kod problema s probavom, prehlada, visokih temperatura i upala zubnog mesa.
Sastojci limuna i naranče imaju izuzetan učinak na kožu, pa se ti citrusi stoljećima koriste kao sredstvo za postizanje njena zdravlja i ljepote. Između ostalog, sadrže obilje vitamina C i E, minerala i elemenata u tragovima (željezo, kalij, kalcij, fosfor) te limunske kiseline, pektina, limunovog ulja i bioflavonoida. Stoga limun, njegov sok i ulje, kao i preparati na bazi limuna, posebno učinkovito čiste, jačaju i učvršćuju kožu, te potiču obnavljanje njenih stanica, zbog čega se preporučuju svim vrstama kože.
Limun je kao stvoren za njegu masne i nečiste kože sklone sujedicama, aknama i prištićima budući da čisti i sužava proširene pore. Preparati i pripravci na bazi limuna daju izuzetne rezultate u tretiranju starije i zrelije kože jer ju jačaju i učvršćuju, čine nježnijom te ublažavaju bore i izbjeljuju neravnomjerne nakupine pigmenata. No, citrusi se uspješno primjenjuju i za njegu kose i noktiju (limun, na primjer, uspješno rješava problem masne, oštećene i beživotne kose te lomljivih noktiju).
Pripravci od citrusa za kožu lica
Vrlo jednostavni, učinkoviti i mirisni pripravci od citrusa, limuna i naranče mogu se pripremiti i kod kuće.
Maska za svježi ten
Izmiješajte 15 kapi eteričnog ulja naranče, 3 žlice mekog sira, 2 žlice jogurta i 1 žumanjak. Masku nanesite na lice i pustite da djeluje 15 minuta, a potom je odstranite mlakom vodom. Isti učinak postiže se maskom od usitnjenog mesa svježe, ekološki uzgojene naranče.
U zimsko depresivno doba mirisi citrusa nas relaksiraju, razbuđuju, čine zadovoljnijima i koncentriranima.
Maska za masnu kožu
Najprije izmiješajte 60 ml slatkog vrhnja s 5 g propolisa u prahu i pustite da odstoji oko sat vremena. Masu potom zagrijte na laganoj vatri. Maknite s vatre, umiješajte 50 g meda i 10 ml soka od limuna, pa pustite da se ohladi. Masku zatim nanesite na lice i pustite da se osuši. Osušenu masku odstranite mlakom vodom.
Maska za nečistu kožu
Izmiješajte 3 žlice punomasnog mekog sira, 1 žumanjak, 1 žličicu ulja pšeničnih klica i sok od pola limuna. Masku protiv mitesera i prištića nanesite na lice, pustite da djeluje 20 minuta, a potom je isperite mlakom vodom.
Maska za smanjivanje pora
Izmiješajte 3 žlice jogurta i sok od pola limuna. Vatom nanesite na T-zonu, čelo, nos i bradu, dijelove lica s proširenim porama i na dekolte, pa pustite da djeluje oko 30 minuta. Masku, koja sužava pore, ali i čisti i učvršćuje kožu, isperite mlakom vodom.
Maska protiv bora
Izmiješajte 3 žlice punomasnog mekog sira, 1 žumanjak, snijeg od 1 bjelanjka, 1 žlicu zdrobljenog grožđanog šećera i sok od 1 limuna. Masu nanesite na lice i vrat, pustite da djeluje oko 30 minuta i isperite mlakom vodom. Masku, koja regenerira kožu, smanjuje pore i osvježava ten, možete kao mjesečnu kuru aplicirati svaka tri dana.
Peeling za masnu kožu
Izmiješajte 3 žlice jogurta, 2 žlice zobenih pahuljica, naribanu koricu ekološki uzgojene naranče i 1 žlicu maslinova ulja. Dobivenu masu nanesite na lice, masirajući kožu laganim kružnim pokretima. Potom je ostavite da djeluje još pet minuta. Peeling čisti masnu kožu i sužava pore.
Tonik za čišćenje lica
Izmiješajte 100 ml slatkog vrhnja, 1 žlicu soka od limuna i 1 žlicu tekućeg meda. Mješavinu vatom nanesite na lice, vrat i dekolte, ostavite da djeluje 5 minuta, a potom je isperite mlakom vodom.
Lifting za lice
Izmiješajte sok od pola limuna sa žlicom tople vode. Mješavinu, koja zateže kožu i briše borice, vatom nanesite na lice dvaput dnevno.
Citrusni pripravci za tijelo i kosu
Relaksirajuća kupka
Za kupku izmiješajte 1 šalicu mlijeka u prahu, 1 žličicu sušenog ružmarina, 1 žličicu sušene lavande i 2 žlice sušenih korica naranče. Mješavinu pod mlazom vruće vode stavite u kadu. U aromatičnoj kupki, koja relaksira, ali i vlaži kožu, uživajte dvadesetak minuta.
Kupka za njegu tijela
Na kolute narežite pola kilograma biološki uzgojenih limuna, prelijte ih uzavrelom vodom i pustite da odstoje sat vremena. Tekućinu potom dolijte u vodu za kupanje i uživajte dvadesetak minuta.
Kupka za noge
Izmiješajte sok od 2 limuna, 2 žlice slatkog vrhnja i 5 kapi eteričnog ulja lavande. Mješavinu stavite u toplu vodu, pa u njoj 20 minuta namačite umorne noge. Ako nemate dovoljno vremena za namakanje, stopala nakon pranja i brisanja natrljajte limunovim sokom.
Ulje protiv celulita
Izmiješajte po 7 kapi eteričnog ulja naranče, lavande i borovice s 50 ml ulja jojobe. Nakon kupanja ili tuširanja, mješavinom masirajte dijelove tijela zahvaćene celulitom.
Pakung za masnu kosu
Iscijedite 2 limuna, pa sok nanesite na kožu glave masirajući je. Kosu potom očešljajte i pustite da limun djeluje oko 20 minuta, a na kraju kosu dobro isperite. Limun će djelovati antiseptički i pospješit će cirkulaciju kože glave, a kosa će biti sjajna i podatna za oblikovanje.
Hranjivi pakung za kosu
Izmiješajte 2 žumanjka, 2 žlice maslinova ulja i sok od 1 limuna. Masu nanesite na kosu, pustite da djeluje 20 minuta, a potom dobro isperite. Masku, koja hrani sve vrste kose te je čini sjajnom i svilenkastom, pripremite jednom mjesečno.
Pakung za oštećenu kosu
Izmiješajte sok od 1 limuna, 1 žlicu meda, 2 žumanjka i 1 bjelanjak. Masirajući, masu nanesite na kožu glave i kosu, ostavite da djeluje 10 minuta, a potom dobro isperite. Ako je kosa izuzetno suha, masi možete dodati 1 žličicu ulja pšeničnih klica.
Pakung za posvjetljivanje plave kose
Istisnite sok od 2 limuna i rasporedite ga po kosi nakon pranja. Ostavite da djeluje 15 minuta, a potom kosu dobro isperite.
Vitaminski pakung za kosu
Izmiksajte pola banane s po 1 žlicom soka od naranče, limuna i grejpa te punomasnog mlijeka. Masu nakon pranja rasporedite po kosi, ostavite je da djeluje 20 minuta, a zatim kosu dobro isperite.
:(Još nema komentara