Kako smo ovih dana u potrazi za zdravim namirnicama koje će nam podići imunitet, jedna od baš takvih koja nas puni vitaminima je zelje. Podiže imunitet te blagotvorno djeluje na probavu, srce i krvotok.
Kiselo zelje koje je dugo slovilo kao hrana siromaha, nevjerojatno je zdrava namirnica. Slavni moreplovac James Cook s kiselim zeljem oplovio je svijet i liječio svoju posadu od skorbuta, bolesti uzrokovane nedostatkom vitamina C. Kiselo zelje je vrlo omiljeno i danas te je poznato ne samo kao vrlo ukusna, nego i kao vrlo ljekovita namirnica.
Kiselo zelje je zdravo!
Danas pouzdano znamo da je kiselo zelje prava mala riznica visokovrijednih hranjivih i ljekovitih sastojaka, vitamina, minerala, elemenata u tragovima i balastnih tvari. Primjerice 100 g sirovog kiselog zelja sadrži oko 20 mg vitamina C, 0, 3 μg vitamina A, 14 mg magnezija, 0, 6 mg željeza, 43 mg fosfora, 50 mg kalcija, 290 mg kalija, 555 mg natrija, 30 μg folne kiseline, 2, 5 g balastnih tvari i 1 g bjelančevina.
Kako u 100 g kiselog zelja ima samo oko 4 g ugljikohidrata, 83 g vode i 26 kcal, ono je idealna namirnica za svakoga tko pazi na svoju liniju ili želi na zdrav način izgubiti pokoji suvišni kilogram (zelje ne sadrži ni masti ni šećer!). Naravno, tu su i visokovrijedne mliječne kiseline i bakterije koje na ljudski organizam djeluju kao probiotik, odnosno pogoduju mikroflori želuca i crijeva te se stoga preporučuju nakon liječenja antibioticima. Kiselo zelje se, osim vitaminom A i C, može pohvaliti i vitaminom K te vitaminima B-grupe, posebno B12 koji je inače rezerviran za namirnice životinjskog porijekla, pa ono spada i među temeljne namirnice vegetarijanske i veganske prehrane. Zbog svojih visokovrijednih sastojaka kiselo zelje neobično pogoduje zdravlju i jača obrambene snage našeg organizma, čuva nas od prehlade i upala sluznice.
Kiseli kupus blagotvorno djeluje na probavne organe, želudac i crijeva, na njihovu mikrofloru, na peristaltiku čime posebno pogoduje probavi. Djeluje i na metabolizam, pa između ostalog potiče i izlučivanje štetnih tvari iz organizma te čisti i regenerira jetru. Njegova konzumacija blagotvorno djeluje i na funkcioniranje srca i krvotoka, jer snižava povišeni kolesterol, sprječava ovapnjenje arterija (aterosklerozu) te pogoduje razini šećera u krvi, a može spriječiti i pojavu tromba. Osim toga, kiseli kupus pospješuje zarastanje rana, a djeluje i kod reume, upale vena te čira na želucu i dvanaestercu. Pozitivno djeluje i na funkcioniranje mozga i živčanog sustava, a između ostalog potiče dobro raspoloženje.
Recepti za očuvanje zdravlja!
Doista, brojni su razlozi da svoju svakodnevnu prehranu obogatimo jelima na bazi kiselog zelja. No s obzirom na njegovu ljekovitost, nisu na odmet ni blagotvorne kure sirovim kiselim zeljem kojima na vrlo jednostavan i prirodan, ali učinkovit način možemo i dodatno ojačati svoj organizam, spriječiti pojavu nekih oboljenja ili se riješiti nekih zdravstvenih poteškoća. Naravno, za prehranu i prevenciju, koliko je moguće, koristite samo ekološki uzgojeno i na prirodan način kiseljeno zelje s malim udjelom soli koje se jedino može pohvaliti vrijednim hranjivim i ljekovitim sastojcima.
Za podizanje imuniteta te općenito dobro zdravlje, svaki dan pojedite 2 do 3 žlice naribanog kiselog zelja ili jutro započnite zdjelicom mješavine od 2 jušne žlice naribanog kiselog zelja, 1 naribane jabuke i 1 naribane kuhane ili još bolje sirove cikle.
Kako je najhranjivije i najljekovitije sirovo zelje, jedite što više salata. Za ukusnu salatu izmiješajte 200 g naribanog kiselog zelja s 1 naribanom jabukom i 50 g sušenih grožđica i prelijte umakom izmiješanim od 2 jušne žlice vinskog octa, 2 jušne žlice ulja i malo soli.
Za malo drugačiju, a jednako ukusnu i zdravu salatu izmiješajte 400 g naribanog kiselog zelja s 2 naribane jabuke, 2 naribane mrkve i 150 g salate matovilca. Salatu prelijte salatnim preljevom izmiješanim od 1 čašice kiselog vrhnja, 1 čajne žličice ulja, 2 jušne žlice bijelog suhog vina, nasjeckanog vlasca, soli i papra.
:(Još nema komentara