Moj profil

Kombiniranje hrane

Tradicionalno ili moderno kombiniranje namirnica u provjerenim ili modernim kombinacijama, sa što više boja i, naravno, dovoljnim unosom tekućine daje nam novu sliku svakodnevnog načina prehrane.

Promatrajući dnevni raspored posložit ćemo i plan obroka. Analizom tradicionalnih jelovnika ustanovljene su (ne)obične kombinacije namirnica, koje u većini slučajeva imaju logična objašnjenja. Suvremeni životni tempo nameće nova prehrambena pravila. Putujući tradicijom pronalazimo brojne dodirne točke vezane uz kombinaciju namirnica na suvremeno kreiranom jelovniku.

Namirnice se dijele u osnovne prehrambene skupine:

Moderno je naglašavati kako se određene namirnice ne slažu, tj. predlaže se njihovo odvajanje pri konzumiranju, što pobijaju tradicionalni jelovnici i praksa svjetskih kuhinja.

  • mlijeko i mliječni proizvodi
  • meso, ribe, jaja i prerađevine
  • masti i ulja
  • povrće
  • voće
  • leguminoze i žitarice
  • šećer, med, slatkiši.

Unutar svake od navedenih skupina imamo i podskupine, što dodatno olakšava rad na izradi jelovnika.

Kombiniranje

Svi nutricionisti svijeta slažu se kako ćemo u organizam unijeti sve neophodne nutritivne komponente ukoliko iz svake navedene skupine konzumiramo jednu namirnicu dnevno.

Priroda se pobrinula te nam pomogla u količinskom smislu. Tako je za prosječnu osobu idealna orijentacija: jedna jabuka, jedan grozd grožđa, jedan kukuruz, jedna kruška, jedno jaje, glavica salate, jedan krastavac...

Ukoliko se radi o tzv. sitnim plodovima, najprimjerenija je tradicionalna i oduvijek poštovana mjera – šaka. Veličina šake značila je mjeru, pa kažemo o unosu: šaka borovnica, šaka oraha, šaka trešanja, šaka kestena, šaka riže po osobi.

Danas govorimo i o maksimalnom unosu. Tako naglašavamo važnost opreza pri unosu soli, šećera i masti, gdje bismo predložili da se kao mjera uzme najmanja žlica!

Da bismo poboljšali okus, pojačali stupanj iskoristivosti te u organizam unijeli sve što mu je potrebno, planiramo jelovnike u kojima su kombinirane namirnice pojedinih skupina. Promatrajući prehrambene navike diljem svijeta, možemo reći kako je prisutan ogroman broj kombinacija koje nam mogu biti u prvi mah i neobične. Moderno je naglašavati kako se određene namirnice ne slažu, tj. predlaže se njihovo odvajanje pri konzumiranju, što pobijaju tradicionalni jelovnici i praksa svjetskih kuhinja.

Susrećemo sljedeće kombinacije:
meso s povrćem; meso i riba s voćem; miješane salate s povrćem, voćem i tjesteninom; mliječni proizvodi s komadićima voća; sirevi s džemovima; pršut i voće; tjestenina s voćem; pjenica od čokolade s gorkim maslinovim ulje; pire od kestena s maslinama.

Principi kronobiologije

Dijetetičari poštuju principe kronobiologije i većina jelovnika u skladu je s dnevnim hormonalnim ritmom. Kronobiologija je nova znanstvena disciplina koja govori o biološkom ritmu, tj. o cikličnom pojavljivanju određenih tvari u krvi (neurotransmiteri, hormoni). Na tome se zasnivaju teorije o povoljnosti pojedinih namirnica za određeni dio dana. Tako stručnjaci naglašavaju da je vrijeme za:

Suvremeni životni tempo nameće nova prehrambena pravila.

  • žitarice - prijepodne
  • slastice - do 13 sati
  • meso - poslijepodne
  • voće - do 17 sati
  • zadnji obrok - do 20 sati.

Možemo zaključiti kako se zimski i ljetni jelovnici znatno razlikuju, dok tijekom cijele godine vrijedi pravilo:

Što šarenije je veselije i zdravije!

I sve natopite s dovoljno vode i ugodnoga čaja. Najmanje 1, 5 l vode dnevno!

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.