Ako mislite da vam oznake light, sugar free, calorie free, fat free omogućavaju veću konzumaciju obožavanih namirnica, jako griješite. Uz uobičajeno označavanje, ističe se oznaka o proizvodu koji je osiromašen masnoćama i šećerima.
Proizvodi kojima su smanjene energetske vrijednosti a zadržane ostale karakteristike jesu light proizvodi. Vješti su se tehnolozi dosjetili i tako otvorili mogućnost nesputanog uživanja u hrani osobama koje žele kontrolirati tjelesnu masu. Zato i poručuju da se uz light proizvode može biti lagan i sit.
je oznaka na proizvodima koji imaju manje energije, masti ali i natrija, i to čak za 50% manje u usporedbi sa sličnim proizvodom.
Uz uobičajeno označavanje proizvoda, ističe se oznaka o proizvodu koji je osiromašen, i to uglavnom masnoćama i šećerima. Prosvijećeni potrošač, koji sam sebi (i svojoj obitelji) kreira uravnotežen jelovnik, odabire namirnice po kvaliteti.
Ciljevi light proizvoda
Light proizvodima žele se postići dva osnovna cilja:
- smanjiti pretilost u populaciji (i s njom vezane bolesti )
- omogućiti užitak u namirnicama osiromašenim kalorijama i uporabu namirnica zbog njihovih pozitivnih svojstava.
Pojedine namirnice naprosto obožavamo, ali u njima ne možemo nesmetano uživati jer bismo kao neželjenu posljedicu imali povećanje tjelesne mase. Kako bi donekle pomirili želje i potrebe, tehnolozi su se dosjetili te spornim namirnicama smanjili energetsku vrijednost.
Ukoliko na ambalaži imamo oznaku light, znači da se radi o proizvodu čija je energetska vrijednost smanjena za jednu trećinu te sadrži 50% manje masti u odnosu na slične neosiromašene proizvode.
Oznake na proizvodima
Ukoliko spomenutu oznaku protumačite kao poziv na konzumiranje bez ograničenja količine, jako ćete pogriješiti. Potrebno je znati da je čak i uz oznaku calorie free energija ipak sadržana, ali ne više od 5 kcal po serviranju. Niskoenergetski proizvodi imaju oznaku low calorie, a sadrže do 40 kcal po jedinici serviranja. Sugar free znači da proizvod sadrži manje od 0, 5 g šećera po jedinici serviranja. Oznaka fat free odnosi se na proizvod koji ima manje od 0, 5 g masti po jedinici serviranja.
Uz uobičajeno označavanje proizvoda, ističe se oznaka o proizvodu koji je osiromašen, i to uglavnom masnoćama i šećerima.
Light je oznaka na proizvodima koji imaju manje energije, masti ali i natrija, i to čak za 50% manje u usporedbi sa sličnim proizvodom. Natrij se smatra odgovornim za povećan krvni tlak tako da uz pretilost čini dodatni problem te se udio natrija u proizvodima smanjuje kako bi ga mogle konzumirati osobe s kardiovaskularnim poteškoćama.
U proizvode koji imaju svoju light verziju ubrajamo mlijeko, sireve, jogurte i pudinge, margarine, maslac s kikirikijem, salamu, marmelade, kekse, sokove i gazirana pića, sladoled, kolače...
Zašto se hraniti light
Potrošači žele light proizvode kako bi sa što većom količinom hrane u organizam unijeli što manje kalorija. Glad i potreba za jelom ogroman su problem osoba na redukcijskoj dijeti, a pobijede li glad koja ih okupira, može se očekivati uspjeh dijete.
Potrošači žele light proizvode kako bi očuvali i poboljšali svoje zdravlje. Velike količine masnoće u dnevnom obroku znače povećanje rizika od stvaranja naslaga na stijenkama krvnih žila, otežanu probavu i povećanje rizika od karcinoma.
Namirnice koje imaju malu kalorijsku vrijednost su: blitva, kupus, rotkvica, salata, radič, špinat, luk, repa, brokula, cvjetača, paprika, krastavac, tikvica, patlidžan, celer, cikla... Kažemo da su prirodno light. Ujedno su bogate vlaknima koja pokupe višak masnoća. Izvrstan su primjer kako se može biti sit-vitak-zdrav-mlad (makar nešto duže mlad).
Pri termičkoj obradi jela masnoće igraju važnu ulogu. Daju hrani svojstven okus i izgled. Užitak je u jelu tim veći, a jela su postojanija (važno je kako za restoransku tako i za kućnu prehranu). Suvremeni proizvođači posuđa postigli su maksimalno kvalitetnu pripremu jela uz minimalno korištenje masti i ulja.
I sve to kako bismo laki, sretni i zdravi bili!
:(Još nema komentara