Moj profil

Marcipan – poslastica i njen nezamjenjiv dio

Domišljati španjolski građanin dosjetio se pripremiti kruh od badema. Kako na španjolskom "pan", znači kruh, a čovjek koji ga je izmislio se zvao Mauricio, proizvod je nazvan marcipan.

Meka, gipka masa nalik plastelinu, blijedo žućkaste boje finog mirisa i bogatog ukusa. Da, to je marcipan! Osim osnovnih informacija o njemu, da li stvarno znamo porijeklo i sastav marcipana?

Povijest marcipana

Marcipan je jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih poslastica. Ali nije odjednom nastao ovakav marcipan kakav danas koristimo. Prošlo je dosta vremena, a ujedno i raznih načina spravljanja ove poslastice.

Preteča marcipana kakvog danas znamo datira još iz Perzije. Oni su pripremali "marcipan" od jestivih ulja, badema i meda, obogaćivali njegov miris i aromu s par kapi cvjetnog ulja ruže, tj. ružine vodice. Prvi marcipan nalik današnjem proizveden je u gradu Toledo, a recept su u Europu vjerojatno donijeli Marokanci. Osnovni sastojak je svakako bio badem. Marcipan je tada uglavnom bio poslastica u manastirima i najelitnijim slojevima društva. Tada se vjerovalo da u njemu ima nečeg svetog, odnosno da je neko Božje djelo pa je marcipan bio glavna poslastica na okupljanjima najpoznatijih crkava Venecije, a naročito na dan Sv. Marka, s razlogom da zaštiti vjernike od zla.

Kvaliteta marcipana isključivo ovisi od postotka badema u njemu. Što je više badema, to je kvaliteta bolja, a okus bogatiji.

Dolaskom u Europu nastala je legenda o tome kako je marcipan dobio ime. Naime, radi se o tome da nekada davno u jednoj španjolskoj pokrajini više nije bilo žita i ljudi se nisu imali čime hraniti. Ali budući da je u tom dijelu Španjolske jako dobro uspijevao badem, neki domišljati građanin po imenu Mauricio, dosjetio se da umjesto žita napravi ljudima kruh od badema. Kako na španjolskom "pan", znači kruh, a čovjek koji je sve ovo izmislio se zvao Mauricio, Španjolci su ovaj proizvod nazvali "marcipan". Tako barem govori legenda.

I kasnije u 18. i 19. stoljeću kada se marcipan počeo širiti Europom ostaje kao poslastica najbogatijih slojeva društva. U Njemačkoj su marcipan isključivo mogli jesti kraljevi i plemići. Ukoliko bi neki komad bilo kojim putem zalutao u domove seljaka, odmah bi bili pogubljeni. U to vrijeme, točnije 1806. god., u Njemačkoj u Lübecku otvara se tvornica za proizvodnju marcipana, isključivo za potrebe plemstva. Tvornica radi i danas i proizvodi jedan od najčuvenijih europskih marcipana visoke kvalitete.

Tijekom 20. stoljeća marcipan je inspirirao jednog mađarskog slastičara pa je on otvorio čitav muzej marcipana, koji obiluje nevjerojatnim figurama, raznih veličina i oblika. Ono što će sigurno oduševiti svakog su definitivno skulpture poznatih ličnosti u prirodnoj veličini, kao i kuća mađarskog parlamenta, naravno od marcipana, ali ne u prirodnoj veličini 🙂 Noseću sliku ovoga članka čine svjetski najveće skulpture iz Lübecka, napravljene u cijelosti od marcipana.

Upotreba

Postoje razne vrste marcipana, uglavnom su svi od badema. Danas se vrlo često priprema i marcipan od oraha, pistacija ili lješnjaka.

No klasična marcipan masa u sebi sadrži najmanje 25% mljevenih slatkih badema, oko 7% mljevenih gorkih badema (koji se miješaju zbog jačeg mirisa i iz njih potiče onaj miris marcipana) te naravno šećera, glukoznog sirupa...

Ono što je najbitnije kod kupovine marcipana, a i same upotrebe, je njegova kvaliteta. Kvaliteta marcipana, isključivo ovisi od postotka badema u njemu. Što je više badema, to je kvaliteta bolja, okus bogatiji, ali mu je i cijena nešto veća. Najveći postotak badema u marcipanu za upotrebu varira između 50-60%, sve manje od toga se smatra marcipanom niže kvalitete.

Svi dobro znamo kako upotrijebiti marcipan. S obzirom da je marcipan poluproizvod, treba ga kombinirati s ostalim namirnicama. Vrlo dobro ide kao nadjev u kolačima ili tortama, služi također za oblaganje torti i ono najvažnije, za oblikovanje raznih figura i dekoraciju poslastica.

Osim kao slatkiš, marcipan se upotrebljava i kao afrodizijak (pričalo se da daje snagu i stimulira rad srca - a te dvije stvari, s obzirom na sastav marcipana jesu točne), a vjerovalo se i da ima ljekovita svojstva, koja se mogu i pojačati dodavanjem mrvljenih bisera i dragog kamenja, kao i majčine dušice i drugih ljekovitih trava.

Hranjive vrijednosti

Dobar dio marcipana čine masnoće i to one iz badema. Stoga ukoliko želite smršaviti, s marcipanom ne pretjerivati - ipak ima visok sadržaj šećera. Ali zbog visokog sadržaja badema marcipan je jako koristan. Badem je odličan izvor proteina, ne sadrži kolesterol, a sadrži vitamin E u najboljem mogućem obliku (to jest, onom koji se najlakše i najefikasnije apsorbira), kalcij, prehrambena vlakna, željezo i folnu kiselinu.

Drugim riječima, ako konzumirate slatkiše, birajte one koji u sebi sadrže badem (kao marcipan), jer ćete tako u organizam, uz kalorije, unijeti i mnoštvo korisnih tvari.

Danas je marcipan jedna od omiljenih poslastica među ljudima, mada za razliku od ranije, sada je dostupan svakome tko ga želi probati. Jedino je pitanje da li ga volite ili ne?



Autori slika: balakov, nancybaym, dahliacakes, broccoli

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.