Mezenje među obrocima ili poslije večere - naresci, sir, pečeno meso veličine zalogaja, salate i dr. delicije uz ugodne razgovore i opuštenu atmosferu dio su orijentalne tradicije.
Područje Orijenta povijesno je vrlo važno zbog nastanka najstarijih nam poznatih civilizacija, ali i zbog nastanka poljoprivrede. U zapadnom dijelu polumjeseca kod Jordana i gornjeg toka Eufrata bila su smještena najstarija poljoprivredna zemljišta 9000 pr.Kr. Tu i u Mezopotamiji su u brončanom dobu nastali prvi zameci složenog društva. Područje rodnog polumjeseca je dom i prvih znanih pisama i oblika državnih uređenja, stoga zasluženo nosi naziv "kolijevka civilizacije".
Za razvoj poljoprivrede bili su ključni faktori plodna zemlja, rijeke (navodnjavanje), ali i podneblje koje je poticalo na uzgajanje jednogodišnjih kultura, što daju ukusniji urod od trajnica. Različite nadmorske visine omogućile su rano eksperimentiranje s raznolikim vrstama jestivih kultura. Tako su uzgajali ječam, lan, grašak, leću, ali i krave, svinje, koze, ovce i konje.
Na Bliskom istoku patlidžane nazivaju i "mesom sirotinje".
Okusi i mirisi Orijenta
Uz gostoljubivost, orijentalna kuhinja poznata je po brojnim jelima iz njenog bogatog kulinarskog identiteta, a koja su opće poznata i prihvaćena diljem svijeta.
Mezenje među obrocima ili poslije večere - naresci, sir, pečeno meso veličine zalogaja, salate i dr. delicije uz ugodne razgovore i opuštenu atmosferu dio su orijentalne tradicije.
Konzumacija hrane je u zemljama Islama religijski uvjetovana, tako je zabranjena konzumacija svinjetine. Ovčetina, govedina, perad i ribe su joj više nego dostojna zamjena. Sezam je zaštitni znak Orijenta, a odavde potiču i smokve. Riža, žitarice i mahunarke neizostavan su dio brojnih jela. Bademi, pinjole, pistacije i datulje sastavni su dio brojnih slatkih i slanih jela, ali se konzumiraju i samostalno.
U pregled specijaliteta orijentalne kuhinje krenut ćemo od onih nama poznatih i uvriježenih jela, prema egzotičnijima:
- Pljeskavice, ćevapi, šiš-ćevapi, ražnjići - klasični orijentalni specijaliteti sa žara. Kod nas su poznati kao balkanski specijaliteti, a ustvari potječu iz orijentalne, prema nekim izvorima i indijske kuhinje. Balkanom su pljeskavice i brojna druga jela sa žara svojim osvajačkim pohodima raširili Turci.
- Ćufte
- Musaka
- Burek
- Kuhana janjetina s povrćem
- Kebab
- Falafel - pržene kuglice od slanutka
- Sarma od vinove loze s nadjevom od riže, grožđica i pinjola (bezmesna)
- Patlidžani s nadjevom od suhe rajčice, bulgura i grožđica
- Blitvini savici s orasima i sirom
- Losos u "košuljici" od sezama mariniran u aromatičnom i blago pikantnom umaku
- Iranska juha od luka, aromatična inačica poznatog francuskog specijaliteta s kurkumom, cimetom, kardamomom te sokom limuna i limete
- Krem-juha od cvjetače s umakom od korijandera (servira se vruća oplemenjena curryjevim umakom i mješavinom kikirikijevog ulja i curryjevog praška. Na kraju se pospe korijanderovim zrnima)
- Umak od jogurta sa sezamom i narančinom koricom (umak se priprema od jogurta, sezamove paste, narančine korice koju dodajemo jelima orijentalne kuhinje - falafelima, prosenim polpetama s mladim sirom, paprikom i maslinama i drugim orijentalnim jelima.
- Hummus - namaz od slanutka.
Začini daju pravi okus svakoj kuhinji. Tako je i s orijentalnom. Želite li zaploviti orijentalnom kulinarikom, najprije se oboružajte začinima. Dakle, vaša kuhinjska polica neka sadrži kumin, harissu (pasta, umak od čilija, maslinovog ulja, češnjaka, korijandera i soli, a ponekad i s dodatkom metvice, limunovog soka i octa), kardamom, tahini pastu (od mljevenih sjemenki sezama pomiješanih sa sezamovim uljem u gustu pastu), zvjezdasti anis, piment, kajenski papar, cimet, sezam, šafran, muškatni oraščić, curryi dr.
Baharat je pikantna arapska začinska mješavina, koja se sastoji iz gore nabrojanih: crnog papra, korijandera, klinčića, kardamoma, kumina, muškatnog oraščića i cimeta. Napunili ste policu sa začinima?! Spremni ste otisnuti se u kulinarsko orijentalno more.
Ime jogurt proizlazi iz turske riječi t (prevedeno: pikantno zgušnjeno mlijeko).
Umjesto šećera pri pripremi deserata orijentalne kuhinje često se koristi med ili šećer aromatiziran ružinom vodicom. Orijentalne deserte odlikuje iznimna slatkoća i egzotičan okus.
Najpoznatije su:
- Tufahije
- Baklave se pripremaju od vučenog tijesta, nadjeva od oraha, šećernog sirupa, a često se u orijentalnoj kuhinji aromatizira ružinom vodicom). Mnoge kuhinje baklavu prisvajaju, a u nedostatku pouzdanijih dokaza, baklave uvjetno uvrštavamo među orijentalne slastice.
- Kadaif (kolač od sitnih rezanaca s nadjevom od pistacija).
- Jogurtova krema sa šafranom.
- Smokve kuhane i kandirane u aromatiziranom šećernom sirupu.
:(Još nema komentara