Od naših smo predaka, djedova i baka, a potom i roditelja naslijedili veliki broj korisnih savjeta koji nam mogu biti od pomoći u ovim kriznim vremenima. Pogledajte neke do njih...
Puno je mudrih i korisnih savjeta koje su nam u nasljeđe ostavile naše bake i djedovi, a kasnije i naši roditelji. Neki su se tijekom godina zaboravili, a drugih se još uvijek držimo i ne bismo mogli bez njih.
Neke od brojnih savjeta koje nam na forumu otkrile vefa, Aanja, psunny, ivlonca3, Mayamaya, una64, kolacarica, ZLUCE, sandra73, lida73, Milicza, Jafi, gurmanica, sandra5, sms, Pavloska, liljanailieva, zoranaB, Riba--051, korcula, Sinja78, ozbiljno, ptea, vanja-mk, devoted, liljanailieva, Hanuma81, kljucic, a naša, draga antoinete ih je sve začinila dirljivom pričom o 100 godina svoje ženske loze, donosimo i ovdje.
Nekoliko malih tajni koje mogu biti od velike pomoći u kuhinji:
- Češnjak uspješno sprječava prebrzo truljenje voća. Zato nekoliko prepolovljenih češnjeva položite između voća.
- Kako bi kuhano povrće zadržalo lijepu zelenu boju, u kipuću vodu dodajte sode bikarbone na vrh noža.
- Miris zelja i kelja neće se širiti kuhinjom ako između lonca i poklopca stavite čistu gazu namočenu u ocat.
- Kod pripreme krumpir salate, krumpir prije rezanja potopite nekoliko minuta u mlijeko.
- Veću gustoću gulašu dat će veća količina pirjanog luka (umjesto zaprške).
- Ukoliko slučajno presolite neko varivo, onda u gazu stavite žlicu do dvije riže, sve dobro vežite u čvor i uronite u posudu, ali tako da krajevi gaze ostanu vani kako bi nakon 15-ak minuta mogli izvaditi umotanu rižu. Riža će pokupiti višak soli.
- Miris koji ostaje nakon sjeckanja luka na dasci najlakše se otklanja tako da dasku iščetkate četkom natopljenom u sol i ocat.
Dosta je vaših savjeta bilo vezano i uz pečenje i prženje namirnica, a evo o čemu je bilo riječi:
- Kako bi pile prilikom pečenja dobilo zlatnožutu boju, na leđa pileta čačkalicama pričvrstite komadiće zaleđenog maslaca.
- Pohani sir prilikom prženja neće postati tekući ako ga najprije uvaljate u brašno, a onda malo stavite u hladnjak.
- Da mast prilikom prženja namirnica ne bi prskala, dodajte u mast malo soli.
- Kod pohanja mesa ako se ulje počne pjeniti, u tavu stavite pola lista salate, promijenite kad se ponovo zapjeni.
- Kako prilikom prženja ulje ne bi potamnilo, u posudu za prženje dodajte tri čačkalice.
- Luk se lako reže (i sve prolazi bez suza) ako ga prije rezanja ostavite 15-ak minuta u hladnjaku.
- Kad lim zagori od pečenja mesa, krumpira i ulja, ulijte tople vode i dodajte žlicu do dvije praška za rublje, prokuhajte, ostavite sve da se malo ohladi i operite.
Zanimljivi su bili i savjeti za rješavanje neugodnih mirisa kod pripreme ribe:
- Kada pržite ribu, zajedno s njom pržite i polovinu jabuke (odsječena strana treba biti okrenuta dolje) pa neće biti neugodnih mirisa. Naravno za svaku sljedeću turu morate uzeti novu polovicu jabuke.
- Talog od jutarnje kave vrlo dobro uklanja miris ribe. Nasipajte ga u tavu u ohlađeno ulje, operite deterdžentom za suđe i neće ostati neugodnih mirisa.
Brojna su sredstva za čišćenje koja svaki dan susrećemo u trgovinama. No kako smo vidjeli iz vaših savjeta, još uvijek pamtite i ona iz kućne radinosti koja su puno jeftinija, a isto tako vrlo učinkovita.
- Voda u kojoj ste kuhali krumpir dat će vašem priboru za jelo, posebno potamnjelim noževima i vilicama, novi sjaj. Prelijte pribor za jelo s vodom u kojoj ste kuhali krumpir, ostavite sve stajati 10 minuta i zatim ga obrišite suhom krpom te istrljajte.
- Svježi krumpir narezan na veće komade dobro će poslužiti za čišćenje blata s odjeće.
- Kada ribate tepih, pomiješajte malo vinskog octa u vodi s praškom za pranje. Boje tepiha bit će osvježene.
- Mrlju od kave na tepihu ćete najbolje očistiti ako na mrlju prvo stavite kuhinjsku sol i ostavite je da stoji 15-20 minuta, onda sol usisajte pa tek onda sve istrljajte s praškom.
- Masnu mrlju je najbolje natopiti benzinom, posuti bebi puderom pa pustiti neka malo odstoji. Očetkati puder i onda normalno prati u perilici za rublje.
- Krumpir je najjeftinije sredstvo za skidanje kamenca s posuđa. Posudu na čijem se dnu ili stjenkama nakupio kamenac jednostavno napunite vodom, stavite krumpir i ostavite da se kuha najmanje 1 sat.
- Ako želite skinuti kamenac s filtra slavina, ostavite ga da preko noći odstoji u alkoholnom octu.
- Kuhinjske krpe bit će ljepše i bez mrlja ako ih preko noći ostavite potopljene u vodi kojoj ste dodali sode bikarbone.
- Bijelim košuljama, zavjesama i sl., bjelina će se vratiti ako se neko vrijeme potope u vodu u koju ste dodali dosta kuhinjske soli.
U svemu tome nije nedostajalo ni važnih savjeta za prvu pomoć koji uvijek dobro dođu prilikom ublažavanja posljedica uboda insekata ili udarca.
- Mjesto uboda ose ili pčele, najbolje je odmah natrljati komadom svježeg crvenog luka pa neće više boljeti, a neće biti ni otekline.
- Za ubode komaraca i druge otekline, dobro je utrljati rakiju i držati obloge s krpama natopljenim u rakiju.
- Mjesto na koje ste se udarili neće poplaviti ako ga odmah namažete margarinom. Drugi recept protiv modrica je da na mjesto udarca zavežete crni luk ili utrljate sok od luka. Isto tako na udareno mjesto može se staviti i mekani središnji dio kruha koji je prije toga namočen u bijelo vino. Oni koji su isprobali kažu da pomaže. 🙂
Vaših zlatnih savjeta je zaista bilo puno i koliko god to željeli nismo ih mogli sve obuhvatiti, stoga sve one koji ih još nisu pročitali, ali i one koji bi ih željeli s nama podijeliti, pozivamo da posjete ovaj forumski topic.
I veliko hvala svima koji su sudjelovali u ovoj temi i pomogli nam svojim mudrim savjetima. 🙂
:(Još nema komentara