Domaći proizvodi od tijesta posebno su ukusni, a njihovo pripremanje je vrlo zabavno i opuštajuće. Nabavite stoga neophodni pribor za izradu tijesta te u kuhinji, sami ili uz asistenciju djece, partnera ili prijatelja uživajte u pripremanju domaće tjestenine, kolača ili kruha.
Da bi dizano tijesto ispalo savršeno, sastojci nipošto ne smiju biti hladni, a tijesto se mora dobro i temeljito tući, gnječiti i mijesiti u toploj kuhinji.
Istina je da se kvalitetni proizvodi od tijesta mogu kupiti gotovo na svakom uglu. No ipak, domaće je domaće. Kolači, torte, kruh i tjestenina pripremljeni kod kuće uvijek su ukusniji. I ne samo to. Home made proizvodi ne osvajaju samo svojim jedinstvenim, domaćim okusom. Izrada tjestenine te pečenje kruha i kolača kod kuće neobično je zabavno i opuštajuće, posebno ako nam pritom pomažu djeca. Doista, sudjelovanje u pripremanju i pečenju za djecu predstavlja čisto zadovoljstvo. Ona neobično uživaju u biranju, mjerenju i vaganju sastojaka te naprosto obožavaju miješati, mijesiti, valjati i oblikovati tijesto. Za djecu se ono što se dešava u lončiću s kvascem i mlijekom, u posudi s dizanim tijestom ili u plehu s kolačem u vrućoj pećnici može mjeriti s užitkom gledanja najomiljenijeg crtića. Rezanje tijesta limenim kotačićem, premazivanje peciva žumanjkom, ukrašavanje kolača raznobojnim mrvicama ili njihovo posipanje šećerom za njih je više od igre.
No, da se pustolovna, ali i edukativna igra ne pretvori u fijasko, odnosno da se kuhinja ne pretvori u kućicu slatkiša koju je poharao tornado, a mama i tata ne dožive slom živaca, za home made projekt se treba dobro pripremiti. Za početak nabavite neophodni pribor za izradu tijesta*, odnosno posude, osnovni pribor, dodatnu opremu i aparate.
Redom, od posuda trebaju vam:
- zdjele okruglog dna (veće i manje)
- pleh za pečenje tijesta
- dublja posuda s jednom ručkom (za pripremu kuhanog tijesta)
- tava za palačinke
- rostfrei, emajlirana ili limena posuda s poklopcem (za pečenje krafni, uštipaka, hrustavaca)
- kalup za torte (različitih veličina).
Od pribora za izradu tijesta obavezno nabavite:
- pjenjaču za miješanje bjelanjaka i rjeđih tijesta (lijevano tijesto)
- drvenu ili plastičnu kuhaču za miješanje tijesta
- kutljaču - manju za lijevano tijesto
- valjak za tijesto (drveni ili plastični)
- limeni kotačić za rezanje tijesta
- cjedilo za cijeđenje lijevanog tijesta
- kružni limeni rezači za oblikovanje i rezanje tijesta (raznih veličina)
- paletu (za oblikovanje i rezanje tijesta, za okretanje palačinki)
- tanki nož duže oštrice (za rezanje i oblikovanje tijesta)
- platnenu ili najlonsku vrećicu za oblikovanje tijesta s ukrasnim ulošcima
- limene ili silikonske formice za pečenje tijesta
- ribež
- kist za premazivanje tijesta
- okruglu šupljikavu lopaticu (za vađenje pečenih krafni)
- cjedilo za limun.
Od dodatne opreme treba vam:
- daska za oblikovanje i valjanje tijesta
- sito za brašno
- posipač za šećer
- pek papir i košarice za muffine
- mjerna posuda
- limene ili plastične tacne (za odlaganje pečenog tijesta)
- rešetka za hlađenje pečenog tijesta.
Od aparata trebate imati:
- električnu miješalicu
- vagu.
Korisni savjeti
Naravno, početnicima u pripremanju domaćeg tijesta dobro će doći i nekoliko korisnih savjeta. Primjerice, miješano tijesto za kolače dobro izmiješajte kako bi bilo rahlo, a rubove pleha za pečenje namažite masnoćom samo do pola kako bi tijesto bilo ravno ispečeno. Za vrijeme pečenja najbolje je da ne otvarate pećnicu, a ako morate, učinite to tek nakon petnaest, dvadeset minuta. Da biste utvrdili da li je tijesto pečeno, zabodite vilicu ili drveni štapić pa ako nakon vađenja ostanu čisti, kolač je pečen, a ako ne, kolač nije ispečen do kraja.
Da bi dizano tijesto ispalo savršeno, sastojci nipošto ne smiju biti hladni, a tijesto se mora dobro i temeljito tući, gnječiti i mijesiti u toploj kuhinji. Jednako tako i za tijesto za savijače i sastojci i prostorija moraju biti topli, a da bi ono bilo podatno, u mlaku vodu stavite kap, dvije octa te ga prije razvlačenja pustite da odstoji pola sata pokriveno toplom krpom.
Izrada tjestenine te pečenje kruha i kolača kod kuće neobično je zabavno i relaksirajuće, posebno ako nam pritom pomažu djeca.
Naprotiv, za lisnato tijesto koristite hladne sastojke, pripremajte ga hladnim rukama (operite ih u hladnoj vodi!) i u hladnoj prostoriji. Lisnato tijesto ne mijesite predugo, jer se neće lijepo listati, a ako ga režete prije pečenja, nož neka bude vruć.
Za tijesta koja se peku u ulju odaberite što veću posudu jer u njemu moraju plivati te strogo vodite računa da temperatura ulja ne bude preniska (tijesto će upiti previše ulja i biti teško i neukusno!), ni previsoka (tijesto će izvana biti prepečeno, a iznutra sirovo!), već optimalna. Pokazatelj optimalne temperature su mjehurići koji se stvaraju oko komadića za probu ubačenog tijesta.
Za tijesto za domaću tjesteninu izaberite što kvalitetnije i što svježije sastojke (posebno brašno!) koje prije upotrebe držite na sobnoj temperaturi. Da bi tijesto bilo podatno, prije razvlačenja ga pustite da odstoji pola sata. Za razvlačenje koristite valjak i poveću dasku od isključivo prirodnog drveta koju prije upotrebe pospite brašnom da se ne bi lijepilo. Tijesto razvucite i formirajte u željene oblike u što kraćem vremenu kako se ne bi isušilo i postalo lomljivo. Stoga dok vam izrada tjestenine ne pređe u rutinu, tijesto podijelite u nekoliko dijelova, a one koje trenutno ne obrađujete čuvajte zamotane u kuhinjsku foliju za očuvanje svježine. Gotovu tjesteninu sušite na lanenoj ili pamučnoj krpi posutoj brašnom. Pritom pazite da se ne osuši previše jer će postati krhka i lomljiva.
*Popis pribora za izradu tijesta pripremio: Damir Perman, kuhar gastronom
:(Još nema komentara