Shiitake na svakoj tržnici

Shiitake na svakojtržnici

Ime shiitake na japanskom znači "gljiva sa Shii drveta". "Take" znači gljiva, a "shii" je japansko drvo koje se u uzgoju gljiva na zapadu najbolje zamjenjuje hrastom.

Kao i obično, dok smo mi Europljani mogli samo maštati o uzgojenim gljivama, Kinezi i Japanci već su imali razvijenu gljivarsku poljoprivredu. Za vrijeme dinastije Sung (67.-1127.), Wu San Kwung je, uvidjevši da gljiva voli rasti na srušenom drveću, prvi krenuo s uzgojem shiitake. Počelo je s uzgojem u Qingyuanu, gdje i danas Wu San Kwunga drže bogom gljiva. Cijela je provincija postala poznata po gljivi, a među siromašnim seljacima zavladalo je zdravlje i blagostanje. Navodno i danas u selima uzgajivača shiitakea postoje hramovi u čast velikog Wua.

Cjenjeniji je s debljim, poluotvorenim klobukom, kojeg nazivaju "donko".

Ipak, gljiva se počela širiti svijetom preko Japana (ime shiitake na japanskom znači "gljiva sa Shii drveta"). "Take" znači gljiva, a "shii" je japansko drvo koje se u uzgoju gljiva na zapadu najbolje zamjenjuje hrastom. I Japanci imaju svoje mitove i legende o gljivi. Oni tvrde da prvi pisani dokument o gljivi, koja je bila hrana plemstva, datira iz 199. Cara Chuaia s gljivom su upoznali stanovnici Kyushua.

Na japanskim tržnicama shiitake se dijeli po obliku. Cjenjeniji je shiitake s debljim, poluotvorenim klobukom, kojeg nazivaju "donko". Kad je klobuk potpuno otvoren i tanak, zove se "koshin" i manje je cijenjen. Prije početka uzgoja, shiitake je u Ameriku i Europu dolazio sušen. To je jedna od onih gljiva koje sušenjem ne gube bitno okus, pa se čak i pojača njegova aroma, koja podsjeća na dim. Danas se i na našim tržnicama može kupiti svakodnevno svježi shiitake, pa je dobro pripaziti da bude "donko".

Eliksir života

Shiitake ima dugu reputaciju ljekovite gljive. Japanski znanstvenici svakodnevno otkrivaju sastav i djelovanje gljive na neke od najgorih i najopasnijih bolesti današnjice. Prema legendama, shiitake je nekad bio "eliksir života". Japansko je plemstvo bilo uvjereno da zaustavlja proces starenja.

Nekadašnje legende kao da dobivaju i znanstvenu snagu, pa se danas tvrdi da je shiitake dobar u borbi protiv gripe te da spušta razinu kolesterola u krvi. Govore da jača imunitet, pa tako pomaže kod AIDS-a i karcinoma.

I bez obzira na ljekovitost, shiitake je izuzetno ukusna gljiva. Još je uvijek dosta skupa, ali većom proizvodnjom i cijene će (valjda) padati.

Suhe shiitake treba dobro oprati i namočiti u toploj vodi 30-45 minuta. Zatim je potrebno odrezati im stapku, jer je drvenasta, kao i kod svih gljiva koje rastu na drvetu. Za pripremanje shiitake možete se naoružati kineskim ili japanskim kuharicama, ali ni naši tradicionalni gljivarski recepti nisu za baciti.

Tagovi

6Komentara

Namjeravam uzgajati shitake na oblicama od hrasta ili graba. Micelij ću uskoro naručiti i krenuti ...Inače se bavim gljivarenjem i tajnik sam gljivarskog društva iz Rijeke. Puno berem i jedem gljive iz prirode, ali zanimaju me i shitake koje u prirodi ne mogu naći....

Krasno – na povijesti Shiitake gljive, a pogotovo o saznanju zdravstvene koristi te gljive, za koju se kaže da nema što ne liječi po pitanju bolesti modernog čovjeka – visoki krvni tlak, začepljenje krvnih žila, šečer u krvi itd…. itd…., ali – što se tiče naših tržnica, gdje se mogu nabaviti svježe Shiitake gljive, može se reći da je cijena od 110 kn po kg, ipak za naš ekonomski trenutak u kojem živimo – previsoka!, pa ostaje po onom starom – tko voli, nek izvoli!