Pivo je od svojih prapočetaka bilo u kuhinji. Ono je istovremeno s kruhom i nastalo u kuhinji. "Tekući kruh" nikada nije bio samo dodatak već sastavni dio recepta.
Preduvjet kuhanja s pivom napokon je zadovoljen. Naime, prošla su vremena kad se ponuda piva sastojala od jedne ili dvije vrste. Nekad se u gostionicama i dućanima naručivalo pivo i dobivalo - pivo. Danas je ipak puno bolje. Kada danas naručite pivo, konobar će vam ponuditi više piva, pa čak i više vrsta piva. Danas se u dućanima mogu kupiti i lager i pšenično pivo, samostanska piva, posebna lambic voćna piva pa čak i trapistička koja nose prestižnu etiketu "Autentic Trappist Product". Tu su i piva iz Njemačke, Češke i Belgije, Irske.
Ako volite pivo, recepti i upotreba dolazit će sami od sebe.
Korist od kuhanja s pivom je višestruka. Raznolikost vrsta i okusa piva toliko je velika da se uvijek može pronaći pivo koje odgovara nekom jelu kao piće i kao sastojak. Od gulaša do kolača i raznih deserata. Od ribe do mesa i povrća. A o gljivama da i ne govorim. Pivo isto tako savršeno pristaje raznim kulinarskim tehnikama. Od mariniranja, deglaziranja, pečenja, pirjanja, poširanja...
Najvažnije karakteristike piva dolaze do izražaja u raznolikim receptima:
1. Gorčina hmelja daje plemenitu gorčinu jelu.
2. Ječmeni slad, osnova proizvodnje piva, dodaje slatkoću jelima.
3. I na kraju, kvasac koji npr. u pšeničnim pivima daje jelima, pogotovo tijestu, lagani kvasni okus. Enzimi kvasca idealni su i za omekšavanje mesa.
Probajte vodu zamijeniti pivom i kuhati na pari, npr. škampe. Deglazirajte s pivom. Zamijenite vodu ili temeljac s jednim dijelom jakog piva. Sjetite se pivskog tijesta. Ustvari, ako volite pivo, recepti i upotreba dolaziti će sami od sebe.
I na kraju, nekoliko jednostavnih recepata za početnike iz buduće pivske kuharice koju upravo završavam zajedno s gastronomom i ilustratorom Danilom Dučkom. Nemojmo dozvoliti da nam upotreba piva u gastronomiji ostane samo kao običaj zalijevanja odojka pivom "zbog korice". Probajte, na primjer, pacati meso prije roštilja u plavom "Chimayu" koji ima 9% alkohola. Nećete požaliti. Živjeli!
Prava Njemačka pivska juha
Pomiješajte pola šalice svijetle zaprške s 1, 2 litre svijetlog piva. Dobro promiješajte, posolite i poparite. Dodajte 2 žličice šećera i malo cimeta. Zakuhajte i držite na slaboj vatri 25 minuta. Prije serviranja dodajte šalicu slatkog vrhnja. Prelijte juhu u zdjelu u kojoj su popečene tanke kriške kruha.
Ova je juha na tragu starih srednjevjekovnih običaja da se pivo u zimskim danima gostima poslužuje topla sa začinima i kruhom poput naše istarske supice.
Nagu.... picek
U mužaru napravite smjesu češnjaka, lista celera, ružmarina, ljute paprike, lovora, crnog papra, soli i maslinovog ulja. Premažite piceka izvana i iznutra.
U unutrašnjost mu ugurajte otvorenu limenku piva i stavite ga u pećnicu tako da stoji okomito. Pecite dok nije gotovo.
Ovaj je recept internacionalno poznat i redovito je na repertoaru pivskih zabava i roštiljanja širom svijeta. Limenka se može zamijeniti bocom. Pivo će tijekom pečenja hlapiti i davati sočnost napaćenom piceku.
Najjednostavniji kruh na svijetu
Kruh je za lijene pivopije kojima je u vikendici prije roštilja nestalo kruha. Dućan je daleko, a uz njega je i gostionica (!).
3 šalice brašna
3 žličice praška za pecivo
limenka piva
1 i ½ žličica soli
Pećnicu zagrijte na 190°C. Zamijesite kruh mikserom, rukama ili kako god znate. Nauljite posudu i pecite sat vremena ili dok kruh nije gotov. Prvi put možda neće biti savršen, ali već drugi put ,sve će vam biti jasno. Možda više brašna, možda manje. Možda više piva, možda manje...
:(Još nema komentara