Moj profil

Mali razgovori

Bilo koja druženja uz hranu i piće nezamisliva su bez malih razgovora, koji nam pomažu da preživimo prve trenutke u društvu nepoznate osobe. Postanite stoga majstor čavrljanja te otopite led nekim sugestivnim pitanjem.

Domjenci, partyji, ručkovi i večere, odnosno bilo kakva druženja uz hranu i piće nezamisliva su bez smalltalksa. Mali razgovori pomažu nam da uspješno preživimo prve trenutke u društvu potpuno nepoznate osobe, ali i da kod sugovornika probudimo interes za ozbiljniji razgovor koji može biti uvod u poslovnu suradnju ili prijateljstvo. Postanite stoga majstor smalltalksa te rado viđen gost na svim društvenim događanjima.

Otopite led!

Na samom je početku najuputnije iskoristiti ono što vam se samo nameće u specifičnoj situaciji. Stoga osobi pokraj koje ste se našli igrom slučaja (ili je pobudila vaš interes!) postavite direktno pitanje (Otkud poznajete našu domaćicu?) ili najprije priopćite nešto o sebi (Obožavam ovo predjelo, a vi?), odnosno udijelite kompliment (Imate prekrasnu haljinu, gdje ste je kupili?) te potom postavite pitanje. Vaše pitanje mora biti postavljeno ljubazno, ali nipošto laskavo, te formulirano tako da potiče na razgovor. Stoga neka bude “otvorenog” tipa, odnosno ono na koje je nemoguće odgovoriti samo s kratkim “da” ili “ne”. Pitanje postavite bez imalo straha, jer svakome izuzetno godi interes za njega i svatko najviše voli govoriti o sebi.

Iako je u tijeku malih razgovora istančan smisao za humor više nego poželjna osobina, nemojte pod svaku cijenu pokušavati biti duhoviti.

Nakon kraćeg razgovora, ako to nije učinio domaćin, predstavite se sami (Ah, oprostite nisam se predstavila, moje je ime.......). K tome, važno je znati da u uvodnoj fazi smalltalksa nikad, ama baš nikad nemojte prvi pitati sugovornika što je po zanimanju, da li je u braku, ima li djecu i tome slično, jer tim pitanjima kao da provjeravate ima li uopće smisla i koristi da s njime nastavite razgovor. Da biste brže i lakše zapamtili ime sugovornika, što će mu posebno imponirati, odmah ga ugradite u razgovor i počnite koristiti. Kako je svaki smalltalk samo uvod u eventualni ozbiljniji razgovor, ne podcjenjujte ni jednog sugovornika, jer tko zna, možda se baš u dotičnom sugovorniku krije vaš budući prijatelj ili poslovni partner.

Nametnite svoju temu!

Kao što dobar ručak mora započeti laganim, ali pikantnim predjelom, tako i kvalitetna konverzacija mora započeti laganim temama koje će sugovornicima otvoriti apetit za još. Iako veliki majstori "malih razgovora" smatraju da su osobe koje razgovaraju samo o djeci i vremenu, izgubljeni slučajevi, te su teme idealne za početnike jer svatko ima nešto za reći i nitko se pritom neće osramotiti. No, želite li šarmirati i osvojiti svojeg sugovornika, morate ponuditi mnogo više. Primjerice uvijek "pale" teme vezane uz svijet filma, muzike, mode, sporta, rekreacije, ekologije, životnih stilova, te naravno gastronomije. Kada je riječ o hrani, napitcima i gastronomiji, osim različitih zanimljivosti po principu jeste li znali, na cijeni su i male tajne poput primjerice adresa top kafića, vinoteka, delikatesa i restorana.

Iako je u tijeku malih razgovora istančan smisao za humor više nego poželjna osobina, nemojte pod svaku cijenu pokušavati biti duhoviti, te nikad, zaista nikad ne prepričavajte viceve. Osim viceva, postoje i ostale tabu teme pa stoga strogo izbjegavajte tračeve, ogovaranja i kritiziranja te razgovore o politici, vjeri, bolestima, fizičkim nedostacima i hendikepima. Jednako tako u širokom luku izbjegavajte razgovore o osobnim problemima te iskazivanje suosjećanja u slučaju da vaš sugovornik, domaćin ili bilo koji sudionik djeluje umorno ili žalosno. Osim toga, u razgovoru se klonite monologa i ne odgovarajte zajedno sa sugovornikom. Naprotiv, pustite ga da govori i pritom ga pozorno slušajte kako bi došli do materijala za pitanja i nesmetan i tečan tijek razgovora.

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.