Moj profil

Gulaš s daškom Meksika

120 minuta
15

Recept sam našla u jednoj maloj knjižici s mnoštvom recepata za meksičku kuhinju. Iz prve nam se ovo jelo dopalo, pa ga češto spremam, i eto, dijelim recept, možda se dopadne još kome. Dakako da to nije gulaš, ali način pripreme je sličan, samo se začini razlikuju, pa sam zato napisala gulaš ... Da se lakše nađe u receptima.

Recept sam našla u jednoj maloj knjižici s mnoštvom recepata za meksičku kuhinju. Iz prve nam se ovo jelo dopalo, pa ga češto spremam, i eto, dijelim recept, možda se dopadne još kome. Dakako da to nije gulaš, ali način pripreme je sličan, samo se začini razlikuju, pa sam zato napisala gulaš ... Da se lakše nađe u receptima.

Sastojci

za
1,5 kg govedine ili junetine (plećka ili sličan komad)
3 veće kapule
mljevena dimljena paprika
1 jušna žlica mljevenog kumina (nikako kima!)
2 čajne žlilice sušenog origana
5 žlica svinjske masti (ili bijelog ulja)
3 žlice crnog vina ili žlica octa ili limunovog soka
1 čajna žličica mljevenog kroijandera
1 čajna žličica sjeckanog zelenog dijela korijandera
2 lista lovora

Priprema

1.

Meso narežemo na kocke, dva/tri cm puta dva/tri cm.

Brašno promiješamo sa malo soli, paprom, dijelom kumina i dimljenom paprikom. Kocke mesa uvaljamo u toj mješavini i dobro jih otresemo prije stavljanja u tavu.

Kapulu narežemo na male kocke, češnjak isto tako.

2.

U tavi ili dubljoj posudi ugrijemo mast. U vruću mast stavimo pobrašnjene kocke mesa i pečemo do zlatno žute boje. Ako imamo više mesa nego da pokrije dno posude, pečemo u više navrata. Ako stavimo previše mesa od jednom, neće se zapeći kako treba, bit će previše tekućine.

3.

Pečeno meso čuvamo na toplom.

U mast u kojoj smo ispekli meso, dodamo nasjeckanu kapulu i češnjak, promiješamo. Kada luk postane staklast, dodamo polovicu sušenog origana, veći dio kumina, mljeveni korijandar, potresemo sa još malo dimljene mljevene paprike, dodamo lovor, sol i malo papra (ili mljevenog čilija). Promiješamo i zalijemo s malo vode te postrugamo dno posude, da se ostatci od pečenja mesa prožmu s umakom koji nastaje od luka i začina.

4.

Luk i začine distamo na srednjoj vatri oko deset minuta, dok luk malo ne omekša. Podlijemo mlakom vodom, više puta promiješamo. 

Potom dodamo pečeno meso. Opet promiješamo, dodamo malo vode i malo crnog vina, po želji dodamo i još koji od začina (ja dodajem dosta kumina i dimljene paprike). Promiješamo i neka se na tihoj vatri, tek toliko da se na vrhu jela pojavljuju mjehurići, kuha dok meso posve ne omekša. 

Za oko 90 minuta svako bi meso trebalo postati posve mekano. 

Dok se kuha, jelo često promiješamo, po potrebi dodajemo začine i možda još malo vina ili neke druge kiseline.

Kada je jelo posve gotovo, potresemo ga sjeckanim korijanderom. Tko ne voli taj specifičan okus, može jelu dodati sjeckani peršin.  

Posluživanje

Taj gulaš poslužimsa rižom s crnim grahom i pasiranim grahon, a ponekad sa palentom sa začinima (u vodu dodam sušeni češnjak, maslac ili ulje, sušeni origano i sol i u tako začinjenoj vodi skuham palentu). 

  • Junetina-saft(1)

6

Svaka tebi čast i na ovom gulašu i na prevodu sa slovenačkog na hrvatski ili srpski. Obe stvari radiš odlično! A ovaj gulaš ću da kuvam sigurno.

Ja imam ponekad problem prevoditi sa slovenskog na hrvatski ili srpski. Mi kažemo bijelo ulje radi toga što se tu dosta troši i bučino i maslinovo, pa je naziv bijelo ulje za ona od sunsokreta, kukuruznih klica, od kikirikija ... a valjda ima još koje, NApravi na masti i problem riješen ... 😉

evo slike.. nisam cula za naziv bijelo ulje... isto tako do dolaska u ST nisam znala da za suncekrotovo ulje kažu sojino..

brzo će ovo biti na tapetu, ovog tjedna ne... jer plan za ovaj tejdan je usaglašen i usvojen... 😀 

Ovako je ispalo drugima