Zahvaljujući drastičnom smanjivanju slobodnog vremena za pripremu namirnica, danas postoji mnoštvo instant-proizvoda: dojenačka i dječja hrana, juhe, kava, voćno-žitne kašice, hrana za sportaše, kakao napici..., koji se mogu odmah konzumirati.
Bez obzira na to je li riječ o tradicionalnom sušenju namirnica na suncu (smokve, sol, riba) ili sušenju u sušnicama na povišenim temperaturama (voće, povrće, žito), postupak se sastoji od redukcije vlage, odnosno sprečavanja kvarenja uz utjecaj plijesni i bakterija.
Posebnu vrstu čine instant-juhe pakirane u vrećicama čija priprema u kuhinji traje nekoliko minuta, za razliku od pripreme klasičnih juha koja traje satima.
Klasična metoda sušenja mlijeka podrazumijeva sušenje na ugrijanim valjcima, što uzrokuje oštećenja pojedinih komponenti (karamelizacija) i pad nutritivne vrijednosti.
Moderna tehnologija sušenja namirnica sastoji se u tome da se proizvod naglo dehidratizira do oko 10 posto vlage, a potom dosuši uz razne dodatke koji povećavaju propusnost. Svrha je te kompleksne procedure dobivanje lako topljivog praha koji se dodatkom vode ili druge tekućine brzo ponovno rekonstituira (uspostavlja se prvobitno stanje).
Vrhunska tehnika sušenja jest ona u lebdećem sloju, zahvaljujući kojoj se dobiva najfiniji instant-prah.
Svojstva instant-proizvoda
Zahvaljujući drastičnom smanjivanju slobodnog vremena za pripremu namirnica, danas postoji mnoštvo instant-proizvoda (dojenačka i dječja hrana, juhe, kava, voćno-žitne kašice, hrana za sportaše, kakao napici, specijalni proizvodi za bolesnike, čajevi itd.) koji se mogu odmah upotrijebiti. Oni se preliju toplom vodom, izmiješaju i konzumiraju. Sve hranjive tvari polaznih sirovina gotovo su u potpunosti sačuvane.
Svojstvo instant-namirnica jest porast zapremine, pa u pravilu za manju težinu treba veće pakiranje.
Kada se pri rekonstituciji (uspostavljanju prvobitnog stanja) doda voda ili druga tekućina (npr. mlijeko), ona istjeruje zrak i duboko ulazi u poroznu strukturu vlažeći je i potapajući na dno tekućine gdje se brzo otapa. Bolja topljivost instant-proizvoda postiže se dodavanjem koncentriranog lecitina koji smanjuje površinsku napetost između suhe i tekuće faze.
Instantizacija omogućuje spajanja dviju ili više praškastih sirovina, primjerice mlijeka, voća i orašastih plodova, mlijeka i kave, kave i vrhnja itd. Tako nastaju brojni "novi" proizvodi, primjerice instant-capuccino, instant-kakao s mlijekom i brojni drugi, pri čemu tekuća faza (mlijeko) veže ostale komponente uz razna vezna sredstva. Komponente karakterističnih organoleptičkih svojstava vežu se stvarajući novu željenu aromu.
Dječja hrana i instant-juhe
Dječjoj se hrani dodaju vitamini, minerali i drugi prijeko potrebni dodaci (omega-3) kako bi se stvorila kvalitetna zamjena za majčino mlijeko. Takav se instant-oblik, za razliku od klasičnog praha, brzo topi u mlakoj vodi ili mlijeku, što omogućuje majci da noću obrok pripremi za 1-2 minute.
Instantizacija omogućuje spajanja dviju ili više praškastih sirovina, primjerice mlijeka, voća i orašastih plodova, mlijeka i kave, kave i vrhnja itd.
Posebnu vrstu čine instant-juhe pakirane u vrećicama čija priprema u kuhinji traje samo nekoliko minuta, za razliku od pripreme klasičnih juha koja traje satima. Sve su sirovine (povrće, tjestenina, začini) najprije kuhane, a potom dehidrirane kako bi u kontaktu s vrućom vodom nabubrile. Tako u kratkom vremenu dobijemo juhu karakterističnog okusa i mirisa na koji smo se naviknuli.
Zbog složene tehnološke procedure, osobito zbog utrošene energije, instant-proizvodi nešto su skuplji od svojih polaznih sirovina, ali nagrada u brzoj pripremi i lakom čuvanju bez potrebe za hlađenjem u hladnjaku ipak je veća.
:(Još nema komentara