Kuhar koji hranom uveseljava ljude

Kuhar koji hranomuveseljava ljude

Branko Ognjenović šef je kuhinje restorana Bon Appetit. Svakodnevno trenira s kuharima nova jela i osmišljava nove recepte, član je ocjenjivačkog suda HKS-a...

Image

Kako ste se odlučili za svoj životni poziv i jeste li još kao dijete znali da ćete jednog dana postati kuhar?

Kuhanje me je oduvijek privlačilo i od petog razreda osnovne škole sam znao da ću biti kuhar. U to vrijeme ova je moja odluka u obitelji bila tragedija, jer su roditelji smatrali da moram ići u bolje škole, poput gimnazija.

S obzirom da ste i predavač na Zagrebačkoj školi za turistički menadžment i susrećete se s mladim kuharima, koliko su oni doista zainteresirani za to zanimanje?

Nažalost, usprkos velikoj zainteresiranosti, moram reći da je mali broj mladih ljudi koji su zbilja zaljubljeni u kulinarstvo. Nije dobro za struku, ali je tako.

Šef ste kuhinje u restoranu Bon Appetit, kako izgleda Vaš uobičajeni radni dan?

U restoranu sam svakog dana. Dolazim ujutro, po potrebi oko 8 ili 9, kada održavamo brifing. Pratim pripremanje ručka, sve procese u kuhinji, pišem narudžbe. Svakodnevno treniram s kuharima nova jela i radim s učenicima. U restoranu obično ostajem do večernjih sati, a ponekad, ukoliko se za to ukaže potreba, i duže.

Koliko često osmišljavate nova jela i odakle prikupljate ideje?

Nova jela osmišljavam svakodnevno. Sjećanja na maminu i bakinu kuhinju stalna su mi inspiracija, ali ne smijem zaboraviti niti kolege ni knjige. Kako u Jutarnjem listu svakodnevno izlaze moji recepti, u zadnje ih vrijeme moram svakodnevno bilježiti, dok se u restoranu nova jela pripremaju nešto rjeđe jer radimo četiri godišnja doba.

Iako se danas tijekom cijele godine mogu nabaviti gotovo sve namirnice, koje godišnje doba Vam je najinspirativnije u kulinarskom smislu?

Nažalost, moram priznati kako se čar sezona gotovo u potpunosti izgubio. Ipak, svojom ih kuhinjom pokušavam pratiti i oživjeti. Osobito kasno proljeće i raskošnu jesen.

Bez kojih sastojaka ne možete zamisliti dan u kuhinji?

Teško je to reći. Volim kad u kuhinji ima svega, tad je ljepota raditi.

Pratite li svjetske gastro trendove?

Naravno. Jedino tako mogu ići u korak sa svjetskom gastronomijom.

Smatrate li da je prezentacija na tanjuru važna i pridajete li Vi veliku pažnju dekoriranju jela?

Prezentacija je od ogromne važnosti. Čovjek 50% "jede očima" i taj prvi kontakt s hranom mora biti očaravajući. To se jedino može postići prekrasnom kreacijom na tanjuru.

Preporučujete li uz vlastite kulinarske kreacije i vina ili to prepuštate drugima?

Naravno, pod uvjetom da za to imam vremena, ali i publiku koja će sugestije prihvatiti. Rado pričam o hrani i vinima koja uz nju pašu.

Što gosti češće traže: tradicionalna autohtona jela ili "moderne" kreacije fusion kuhinje?

Gosti su vrlo zadovoljni kada dobiju tradicionalno jelo prezentirano na nov, "moderan" način.

Imate li neku kulinarsku tajnu koju bi podijelili s korisnicima Coolinarike?

U kuhanju nema tajne. Bitno je samo svako jelo kuhati s ljubavlju jer će to oni kojima je jelo namijenjeno odmah prepoznati.

Tko kuha u Vašoj obitelji?

Svi, pa i ja kad sam doma.

Član ste ocjenjivačkog suda HKS-a, primjećujete li iz natjecanja u natjecanje promjene u načinu pripreme i prezentaciji jela?

Smatram da moramo biti zadovoljni, jer je sa svakim natjecanjem napredak sve uočljiviji, a radovi sve bolji.

Imate li nekih neostvarenih želja i koji su Vam još planovi za budućnost?

Neostvarenih želja nemam. Nadam se samo kako će se moja najveća želja i u budućnosti ostvarivati i da ću i dalje kuhati i svoje znanje i ljubav prema hrani prenositi mladim kuharima.

Ukoliko želite više saznati o Branku Ognjenoviću, pogledajte njegovu korisničku stranicu.

Tagovi

6Komentara

eto kao sto se vidi u imenu 98 znači 1998 i nadam se da cu jednog dana postati poznati kuhar kao Vi

Branko je onaj pravi kuhar.uspešno zaljubljenik u gastronomiju i rob svoje odanosti kuharskoj veštini .Smo tako se uspeva .ali tu zdravlje plaća ceh uspeha. Što se tu može kad hedonist radi ono što voli Puno uspeha i zdravlja koje treba čuvati . gastronom vas pozdravlja.

Genarecijo, pokaži mladima što znači sa ljubavlju raditi. često čujem od mladih kolega, jedva čekam petak, dosta mi je posla, svega mi je na vrh glave. zato razumijem kada kažete, da dosta ima zainteresiranih za kuhanje, ali malo je onih koji su zaljubljeni u kuhinju.kuhati se ne može , ako se to iz dna duše ne voli.osjeti se u svakoj jelu, zalogaju , da li je napravljeno na vrat nanos ili se svakom jelu prilazi sa željom da jelo bude lijepo za oči i ukusno za želudac. negdje sam pročitala, da sve polazi od oka, oka oko vidi lijepo, pošalje impuls mozgu, mozak želucu i nastupa urnebes, crijevca kvrče i što drugo nego prionuti i što brže pojesti. i ja vjerujem da se jelo 50% jede očima i zato sam protiv recepata bez slika. volim što volite kuhati tradicionalna jela na nov način. pregladala sam vaše recepte i u to se uvjerila i brže bolje stavila sam vas na “moje prijatelje”, nećete se ljutiti to sam uradila bez pitanja. što da kažem , ponavljam kako papagaj, radim časno svoj posao, volim ga, ali nisam sigurna , kada bih se vratila u dane biranja faksa da bih izabrala ovaj koji sam završila, kuhanja bi imalo prevagu . sada toliko volim kuhanje, jer me ono opušta od stresnog posla, kuham sa ljubavlju, kuhati ne moram .u kuhinji se zafrkavam , kuhanje smatram igrom i kažu mi da oko sebi širim volju za životom, a ja znam da je tome zaslužan moj hobi, kuhanje. veselom kuharu jedan veliki veseli pozdrav