Početkom proljeća tune iz Atlantskog oceana sele u Sredozemno more na mriještenje pa su ih na njihovom putu još u antičko doba lovili Arapi, Grci i Rimljani. Na Siciliji se godišnji lov na tune zadržao do današnjih dana.
Od pamtivijeka tune početkom proljeća iz Atlantskog oceana sele u Sredozemno more na mriještenje. Na njihovom su ih putu odavna primijetili ljudi koji su živjeli na obalama Mediterana pa su ih sačekivali i lovili još u antičko doba, Arapi, Grci i Rimljani, a o lovu na tune u priobalju Sardinije, Sicilije i Tunisa, pisali su Homer i Plinije.
Na Siciliji se Mattanza, prastari ritualan, brutalan i krvav godišnji lov na tune zadržao do današnjih dana. Opsežne pripreme koje započinju već tijekom veljače, a potom i lov u proljeće, odvijaju se pod vodstvom raisa, najstarijeg i najiskusnijeg ribara. U moru, na putu kojim prolaze jata, postavlja se pravokutni labirint komorâ od mreža dug tristotinjak i širok pedesetak metara (tonnara) koji se na površini označava divovskim drvenim križem. Na svom prirodnom putu tune bivaju uhvaćene u labirint koji ih nepovratno vodi iz jedne u drugu sve manju komoru od mreža dok, naposljetku, ne dospiju u posljednju, komoru smrti, (cammera della morte) gdje ih dočekuju ribari koji ih harpunima, ostima i metalnim kukama izvlače na brodove za ulov tuna (tonnaroti) i ubijaju.
Za godišnji ulov tuna živi cijelo selo pa se u vrijeme lova u mjesnim crkvama mole obredne molitve i pjevaju obredne pjesme posvećene svecima zaštitnicima ribara i mjesta. K tome, Mattanza privlači i brojne turiste, ali i brojne organizacije za zaštitu životinja koje ju zbog njene okrutnosti nastoje zabraniti.
Inače, na Siciliji se meso tune tradicionalno spravlja kao i sve ostale vrste mesa. Kuha se, pirja i peče, posebno na roštilju, a koristi se čak i sjeckano spremljeno kao tartarski odrezak. Od ulovljenih tuna dobiva se i sredozemni kavijar (bottarga). Kavijar se tradicionalno usoljava te suši na suncu, a potom se jede nariban na kuhane špagete te služi kao začin za različita jela. Svježi se kavijar jede na deblje narezanim ploškama zrelih rajčica i začinjuje limunovim sokom i maslinovim uljem. Zanimljivo je da su se tune na Siciliji počele konzervirati tek u prošlom stoljeću iako su još stari Grci i Rimljani stavljali u ulje prethodno kuhane komade mesa tune.
Autor slike: francescoprocida
:(Još nema komentara