Singapur

Singapur

Feng shui, uređenost, čistoća, kultura, ljubaznost, vrtoglavo visoki neboderi, prohibicija žvakaćih guma, kontrast i savršena fuzija brojnih internacionalnih kuhinja samo je prvi pogled na Singapur. A što kaže drugi?

Geografski položaj

Singapur, otočni grad-država smješten u jugoistočnoj Aziji, 37 km sjevernije od Ekvatora, smješten između Malezije i Indonezije sastoji se od 63 otoka. Reljefno je nizak, ali valovit, a ističe se tek najviša točka Bukit Timah od 160-ak metara.

Glavnina otoka je kultivirana i betonirana, a samo manji močvarni dio uz obalu obrastao mangrovama i u unutrašnjosti ostacima tropske šume. Manjak vodnih izvora razlog je zbog kojeg se Singapur opskrbljuje vodom uglavnom iz susjedne Malezije. Ekvatorsko podneblje uzrok je visokim temperaturama i vlažnosti, a kišovito razdoblje traje od studenog do siječnja. Singapur je i jedna od najnaseljenijih država svijeta.

Sve je "dobro" začinjeno, a bez u singapurskoj kuhinji jednostavno ne ide.

Povijesni utjecaj

Iako prve doseljenike Singapur bilježi već od 2. stoljeća, sve do 19. stoljeća Singapur pretežno naseljavaju ribari i pirati. Veliku prekretnicu za Singapur predstavlja dolazak Sira Thomasa Stamforda Rafflesa, poslanika Velike Britanije. Godine 1819. njegovom su zaslugom Britanci u dogovoru sa sultanom malajske države osnovali trgovačko i lučko središte u Singapuru. 1826. postaje dijelom britanske kolonije, a tijekom 2. svjetskog rata Singapur osvajaju Japanci. No, ne zadugo, 1946. Singapur postaje samostalna kraljevska kolonija, a 1959. autonomni teritorij.

Neovisna država Malezija ustanovljena je 1963. godine, a uključivala je i Singapur, no na obostrano zadovoljstvo već 1965. g. Singapur stiče neovisnost. Značajno britansko nasljeđe uz ostalo se ogleda u jeziku i kulturi. Singapur danas odlikuje politička i socijalna stabilnost, strane investicije, turizam, bankarstvo i trgovina. Zavidan je i stupanj pismenosti Singapuraca od čak 93, 2% te nizak stupanj nezaposlenosti od samo 2, 6%.

Karakteristike kuhinje

Prvi utisak po dolasku u Singapur je - lijepo, organizirano, sigurno, pomalo puritansko. Već ogromno zdanje zračne luke odiše čistoćom, urednošću te je na prvi pogled jasno da se ovdje trenira disciplina. Iz te uređenosti proizlazi i singapurska kuhinja, jedna od najsofisticiranijih azijskih kuhinja. Iako u mnogome strog, kada je riječ o hrani u Singapur ne susteže. Na svakom koraku mami kineska, indijska, malajska, vijetnamska, francuska, korejska, japanska, talijanska i brojne druge kuhinje. U moderniziranim malim pokretnim kućicama-restorančićima, na otvorenom, usprkos tropskoj klimi, najbolje se uživa u hrani i osjeća duh Singapura. U singapurskoj hrani uživat će i vegetarijanci, jer je ponuda povrća i tofua bogata. Neće biti zakinuti ni ljubitelji ribe. Ukoliko imate ograničeni budžet za posjete Singapuru, bez brige, hrana je jeftina, a izbora na pretek.

Specijaliteti

Na malom geografskom prostoru puno je različitih utjecaja rezultiralo raznovrsnim jelima i kuhinjama. Kuhinja nonya, kako je zovu, varijacija je kineske i malajske hrane, indonezijske te zapadne britanske kulinarske tradicije.
Tamo ćete uživati u izvrsnim mješavinama kineskih sastojaka sa začinima poput kokosove kreme i limunske trave, gheea, tamarinda, sambala, u obilju tropskog voća i povrća, morskih plodova, peradi, ribe i riže. Sve je "dobro" začinjeno, a bez chilija u singapurskoj kuhinji jednostavno ne ide. Ne volite li žestoko, zamolite da vam chilli ili chilli padi serviraju posebno ili potpuno izostave.

Tipična jela i pića

Ukoliko imate ograničeni budžet za posjete Singapuru, bez brige, hrana je jeftina, a izbora na pretek.

  • Nasi Lemak - riža sa ribom, pilećim krilcima, krastavcima i jajima.
  • Satay - govedina, janjetina ili piletina na ražnju ili roštilju s kikiriki umakom.
  • Rendang - goveđi ili janjeći curry s kokosovim mlijekom.
  • Mee Goreng i Char Kuey Teow - jela od rezanaca, povrća i začina.
  • Piletina s rižom ili patka s rižom su najpoznatiji specijaliteti od riže.
  • Bak Kut Teh - svinjske iznutrice u tamnom biljnom umaku.
  • Roti John - francuski baguette s ljutim punjenjem ili omlet sendvič.
  • Specijaliteti od morskih rakova s naglaskom na jastoga, školjki među kojima se ističu kamenice, zatim lignje... Rakovi su i zvijezde čuvenog festivala hrane u lipnju, a probajte ih u chilli umaku.
  • Kaja - marmelada od kokosovog mlijeka, šećera, jaja i listova pandana.
  • Rižina torta.
  • Bubur cha cha ili Bobochacha - desert od kockica yama (slatki krumpir) u kokosovom mlijeku i sagu (palminoj riži).
  • Durian - kraljevsko voće vrlo karakterističnog i intenzivnog mirisa.
  • Pića koja možete pijuckati po cijeli dan jer su iz limenke su: sojino mlijeko i krizantemin čaj.
  • Kušajte sok od ličija, piće od ječma ili vodenog kestena i lotosovog gomolja.
  • Nezaobilazan Singapur sling - koktel od gina, trešnjinog likera i narančinog soka.

Zanimljivosti

  • Žvakaće gume ostavite doma jer su one u Singapuru zabranjene.
  • Na vašem odmoru u Singapuru čekat će vas brojne zabrane čije se kršenje, ma koliko vam se to čini apsurdnim, kažnjavaju novčanom ili odgojnom kaznom. Primjerice, kazna vas čeka ne budete li u javnim zahodima potegnuli vodu. Moram se složiti, odgojna kazna u obliku čišćenja okoliša nije ni tako slaba stvar.
  • Posjetite: Little India, Chinatown, Jurong, Orchard Road (veliki trgovački centar), Padang, Changi Village (netaknuta divljina), otok Sentosa, singapurski zoološki vrt, znameniti hotel Raffles gdje je dane kratio i Hemingway.
  • Noćni život: Bar Sá Vanh (provod "pod budnim okom Bude"), Harry's (dobar jazz), Liquid Room (najprogresivniji singapurski plesni prostor), Brewerkz (za ljubitelje piva).
Tagovi

2Komentara

Perfect. A tek prošli godišnji odmori. Tko će čekati još godinu dana. Nego, kako stojimo sa restoranima sa singapurskom kuhinjom?

Divan članak. Podsjetio me na onih 6 mjeseci koje sam provela u Singapuru još kao mala, ali mi je ipak toliko stvari ostalo u sjećanju. Sjećam se duriana, kojeg sam u pocetku mrzila, ali kad sam ga naucila jesti začepljenog nosa :) uvidjela sam sta sam propustala. To je divan, prometan otočić pun raznih azijskih kultura. Ako odeš u Singapur kao da si bio i u Australiji, i u Kini, Maleziji, Indoneziji, Indiji… Otok Sentosa mi se najviše dopao, a tu su još neke znamenitosti: Singapore Botanic Gardens, Sri Mariamman Temple, Esplanade – Theatres on the Bay, Boat Quay, Empress Place Building, Underwater World, Fort Siloso, Carlsberg Sky Tower, Jurong BirdPark, Merlion statue, Island Pulau Ubi, The Butterfly Park, The Songs of the Sea show, Sijori Wondergolf golf park, Fantasy Island, Volcanoland, Palawan Beach….