Tuna, skuša, sardina – zaštitnici srca

Tuna, skuša, sardina –zaštitnici srca

Skuša je bogata koenzimom Q10 pa je izvrsna namirnica za konzumaciju kod vegetarijanaca kojima često nedostaje ovog koenzima.

Riblji proizvodi ne samo da unose raznovrsnost u prehranu već također mogu pozitivno djelovati na razne funkcije organizma. Istraživanja su pokazala da uvođenje samo 2 obroka tjedno plave ribe može pozitivno djelovati na zdravlje srce, a zainteresiranost za plavu ribu započela je kada je ustanovljeno da Eskimi koji uglavnom jedu plavu ribu imaju manju incidenciju srčanih i moždanih udara.

Zbog čega je to tako?

Plava riba (tuna, losos, skuša, sardina) izuzetno je bogata omega-3 masnim kiselinama i na našim područjima je i jedini prirodan izvor bioraspoloživih omega-3 masnih kiselina. Sve je više dokaza koji potvrđuju kako omega-3 masne kiseline imaju pozitivno djelovanje na smanjenje simptoma depresije, smanjenje kognitivnog propadanja te smanjenju upalnih procesa u organizmu.

Zahvaljujući blizini mora i mediteranskoj klimi, imamo sreću da nam je plava riba danas prilično dostupna. U slučajevima nedostupnosti svježe plave ribe, što zbog transporta, loših vremenskih uvjeta na moru ili pak ekonomskih razloga, konzervirana plava riba je izvrstan nadomjestak.

Benefiti plave ribe:

  • niska količina zasićenih masnih kiselina
  • odličan izvor omega-3 masnih kiselina
  • izvrstan izvor proteina

Osim bogatstva omega-3 masnim kiselinama, plava riba, a posebice sardina, bogata je vitaminom E i kalcijem te je izvrsna namirnica za nadopunjavanje dnevnih potreba za kalcijem, pogotovo u osoba koji boluju od laktoza intolerancije te nisu u mogućnosti kalcij unijeti putem mlijeka.

S druge strane, tuna i je odličan izvor vitamina K koji je potreban za aktivaciju proteina u organizmu potrebnih za zgrušavanje krvi, razvitak kostiju te zdravlje hrskavice.

Skuša je riba koja je izuzetno bogata proteinima te izvrstan način za povećanje unosa proteina u prehranu, pogotovo u vegetarijanaca. Također je izvrstan izvor mononezasićenih masnih kiselina («dobrih» masnoća) koje mogu smanjiti nakupljanje masnoća u trbušnom području i na taj način doprinijeti zdravlju.

Plava riba u prehrani može pomoći u:

  • smanjenju tlaka
  • smanjenju nakupljanja masnoća u arterijama
  • održavanju poželjne razina masnoća u krvi
  • poboljšanju kognitivnih funkcija organizma
  • zaštiti stanica organizma i DNK od antioksidativnih oštećenja
  • smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti

Preporuke Američkog društva dijetetičara, koji je glavni orijentir Europskima, je uvesti barem 2 obroka tjedno koja sadrže plavu ribu. Također su izdane i smjernice za unos teških metala, te je ustanovljeno da količine koje su prisutne u ribi te ukoliko se slijede preporuke za unos ribe, ne predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje.

Tagovi

:(Još nema komentara

Budi prva/i, podijeli svoje mišljenje o slici i pomozi nekome u odabiru savršenog jela.