Smatra se kako vlasac može pomoći smanjenju simptoma kardivaskularnih bolesti, posebice jer pozitivno djeluje na smanjenje kolesterola.
O začinu
Vlasac (Allium schoenoprasum L) višegodišnja je začinska biljka iz porodice lukovica. Njezin korijen čini lukovica izgledom i veličine po prilici one od luka, dok su izdanci koji se koriste u začinske svrhe duguljasti i tanki. U kulinarstvu se upotrebljava još od srednjeg vijeka, a o njegovoj uporabi čak postoje zapisi iz cca 3000 godine pr. Kr. s područja istočne Azije.
Uporaba u kulinarstvu
Vlasac kao začin u kulinarstvu možemo koristiti u dva oblika - svježem i sušenom. Najbolje ga je koristiti u svim jelima bez da ga se termički obrađuje, a ukoliko je to ipak neophodno, vlasac je preporučljivo dodati pri samom kraju termičke obrade kako bi se hranjivi sastojci maksimalno zadržali.
Okusom i aromom je blizak luku i češnjaku, iako dosta manjeg inteziteta pa se stoga vrlo često koristi u jelima kao njihova zamjena za postizanje jela blaže arome.
Spektar jela u kojima se koristi je dosta širok – od juha, salata i umaka do raznih variva i pečenja, međutim nekako je najpoznatiji kada se spari s mliječnim proizvodima, posebice svježim sirom, pa je stoga vrlo često sastojak sirnih namaza ili začin svježim sirevima.
Okusom i aromom je blizak luku i češnjaku, a najpoznatiji je u paru sa svježim sirom.
Vrste jela
Namaz od svježeg sira i gorgonzole
Za pripremu sirnih namaza s vlascem, najbolje je koristiti svježi vlasac koji će se smjesi izmiješanog sira dodati istovremeno s ostalim željenim začinima, ali u nedostatku istoga poslužit će i sušeni.
Svinjski file s grila
Kod pečenja, vlasac se (kako bi se izbjegla termička obrada) najčešće koristi na način da se svježi (iako može i sušeni) sitno nasjecka te posipa po mesu netom prije posluživanja/konzumacije.

Šarena salata od slanutka
Prilikom pripreme raznih salata, vlasac se koristi kao blaža verzija luka ili češnjaka posebice u salatama koje su „neutralnog“ okusa, a želi se postići dodatna aroma koja se neće previše isticati. Tu se vlasac dodaje prije začinjavanja s tekućim začinima.
Za jedno od rijetkih vrsta jela gdje se vlasac termički obrađuje (juhe, variva) dodaje se na samom kraju kuhanja, par minuta prije nego će se isključiti vatra, kako bi se hranjivi sastojci maksimalno održali, a ipak vlasac pustio aromu.
Za više inspiracije pogledajte www.zacini-inspiracije.hr
:(Još nema komentara