Kada živite u ovoj zemlji ubrzo shvatite da se ovdje ljudi ustaju vrlo rano. Jutro je najljepše doba dana jer su jutra obično svježa i sunčana, najavljujući ugodan dan i pozivajući čovjeka na aktivnost. A da bi dan bio doista ugodan, treba dobro doručkovati. Kako je uobičajeno vrijeme ručka oko 13 sati, a ustajete i prije 6, taj obrok mora premostiti jedno duže vrijeme. Zato je tradicionalni gvatemalski doručak raznovrstan i jak obrok, najbitniji tijekom cijeloga dana. I zamislite, malo tko ga propušta.
Obični gvatemalski doručak ne sadržava ni meso, ni kobasice ni slaninu. Malo je to u početku frustrirajuće za pasionirane mesojede, ali čovjek ubrzo prihvati prednosti ovakve prehrane. Jer, u Gvatemali je za proteine zadužen grah, a uz to i tortilje. Dakle, na startu dana dobivate sve što vam je potrebno i bez onih hemendegsa, jaja sa slaninom, kobasica s jajima i narezaka za kojima se ujutro često poseže.
Baza je pasirani crni grah, uz koji obično dobivate par nachosa i vrhnje kojim se taj grah prelije. Chirmol je drugi jutarnji umak; njime prelijete jaja na oko (ili kajganu). Chirmol je umak čiji ću vam recept svakako uskoro dati jer je ukusan i jednostavan: no, ukratko, to je sjeckani luk u puno paradajza kojem ogulimo kožu, potom se začini listom metvice, a može se dodati i bosiljka. Bijeli neslani sir također ulazi u kombinaciju. Prženi platano, vrsta banane za prženje i kuhanje, upotpunjava doživljaj i daje tu slatkastu komponentu ovom doručku. Jasno, jedu se i kukuruzne tortille a ne kruh. Par komada voća završava obrok, a uz to se pije sok od naranče, ananasa i svakako dobra gvatemalska kavica.
Ovo ćete dobiti u većini hotela i prenoćišta diljem Gvatemale, a i po restoranima i zalogajnicama. No, ako ste ipak zakleti mesojed, ima nekoliko inačica koje donose meso: na slici ovoga članka nalazi se tzv. Vaquero doručak, doručak za stočare, koji sigurno svoj težak rad ne bi uspješno radili da ne pojačaju svoj jutarnji obrok. Dodaje se tu jedan churrasco, mi bi rekli šnicl na naglo. Ima i varijanti s malim kobasicama koje su u Gvatemali turbo-popularne.
Bolji poznavatelji ovog podneblja odmah mogu uočiti da u doručku nema guacamola, paste od avokada. E, to se ujutro ne jede, takav je običaj. Avokado zato ide uz svaki ručak, i kao predjelo, a ponekad i kao sastojak raznih salata.
Gvatemala svojim doručkom poručuje da ujutro valja navaliti na jelo, ručati obilno, ali večere su im dosta skromne. Kao da se drže one „pokloni večeru neprijatelju“. S takvim tradicionalnim prehrambenim navikama ne čudim se što često susrećem vrlo vitalne starije ljude. Da im se recimo požalite kako se kod nas u Evropi radni vijek produžuje, ovdje bi vam se samo nasmijali. Susretao sam teške fizičke radnike koji su imali dosta preko 70 godina, a velika većina ovdašnjih abuelitos (djedova i baka) neobično je fizički aktivna i nezavisna je od tuđe pomoći. Mirovina kao da ne postoji. Ustvari, za većinu mirovina doista ne postoji pa se brinu da budu fit.
:(Još nema komentara