Suho i mokro zrenje mesa i jedan beefsteak mokro odlezan

Suho i mokro zrenjemesa i jedan beefsteakmokro odlezan

Nesto o suhom i mokrom zrenju mesa i jednom komadu govedine koji je 40 dana mokro odlezao u mom hladnjaku.

Link na moj blog: https://harapana.wordpress.com/

Image

Zrenje (odlezavanje) mesa je proces kojim dolazi do “razbijanja” vezivnog tkiva u mesu cime meso postaje puno mekse i ukusnije za konzumiranje.

Poznate su dvije vrste zrenja mesa, suho zrenje (dry aging) te mokro zrenje (wet aging).

Iako je meso nakon suhog zrenja okusom miljama daleko od okusa mesa koje je mokro odlezalo za suho zrenje najcesce kod kuce nemamo uvjete. Meso lezi u komorama u kojima se odrzava odredjena temperatura i vlaznost. Ovim postupkom meso se mijenja na nekoliko nacina. Prvi je taj da meso gubi vodu te se time pojacava njegov okus, nadalje, enzimi u mesu razbijaju vezivno tkivo mesa i ono postaje puno mekse. Kod suhog zrenja i bakterije imaju bitnu ulogu pa tako aroma mesa postaje puno intenzivnija, pomalo orasasta, kod mesa koje je zrelo duze meso cak moze poprimiti aromu zrelog sira. Treba naglasiti da suhim zrenjem meso gubi cak trecinu svoje tezine pa je takvo meso i cijenom vrlo visoko. Meso obicno zrije u rasponu od 30 do 60 dana, a sto je postupak zrenja duzi okus ce biti jaci. Rekord suho odlezanog mesa drzi rib-eye steak koji je odlezao punih 459 dana. U poveznici mozete pogledati kratak video u kojem Nick Solares kusa pet suho odlezanih komada mesa, od 45 pa sve do 420 dana  :) 

Vratimo se na mokro zrenje, odnosno wet aging. Ovaj proces je nesto manje zanimljiv, meso se vakumira u vrecicu, stavlja se u hladnjak, najbolje na resetku kako se krv ne bi slijevala na dno vrecice te meso zrije na temperaturi od 2 do 3 stupnja celzijeva, ako bi temperatura bila veca meso bi se lako moglo pokvariti. I kod ovog procesa vlakna u mesu ce se “razbiti” te ce ono postati mekse. Meso mokrim dozrijevanjem ne gubi na tezini i zbog toga njegova cijena bitno ne raste, pa ovako odlezano meso cesto mozete naci i u supermarketima. Meso obicno zrije od 4 do 10 dana, no ja sam ga ostavila 40 dana na temperaturi od 2 celzijeva stupnja, svakih nekoliko dana meso sam preokrenula. Rezulat je posebno mekan beefsteak koji sam pripremila slabo pecen kako bi u potpunosti mogla uzivati u okusu mesa.

Svakako vam savjetujem da probate mokro odlezavanje, takav komad mesa nemojte nikako prepeci, dovoljno je 2 minute sa svake strane i jos petnaestak minuta u aluminijskoj foliji. Jedan komad mesa obavezno sacuvajte i od njega za dorucak napravite pravi gurmanski sendvic, sa jajetom, brie sirom i prepecenim kruhom s maslacem!

Tagovi

5Komentara

Kultura pripremanja steaka  u kojoj su nenadmašni Argentinci, Španjolci i Anglosaksonci – kod nas nije dovoljno poznata. (Neki dan na kuharskom natjecanju kandidatknija ne zna odgovoriti na pitanje što je to T- bone, jer se kod nas jednostavno meso tako ne reže. Nepoznato je i mesarima. Kod nas je i goveđa bržola, steak,  još uvijek jeftinije meso jer  to većina ljudi  koristi  za  kuhanje juhe, pa se taj dio mesa jede posve prekuhan.  Sjećam  se moje majke koja je odvajala onaj meki, središnji dio goveđe bržole, pržila »šnicel« i  jaje pored toga. Usput budi rečeno, danas i nema više takve govedine – ali to su najbolji odresci u mom životu). Nadalje, većina restorana poslužuje file, ili posljednjih godina steak, bržolu  uz upit :«Hoćete li manje ili više pečeno?« Odgovor je, uglavnom - dobro pečeno. Ljudi se kod nas s gađenjem odmiču od odreska iz kojeg šiklja krv. S pravom.  Više je razloga zbog čega se to dešava – dijelom jer meso nije dovoljno odležano, dijelom jer ga ne znaju ispeći i dijelom što   nisu sve sorte goveda primjerene za izvrsne steakove.

Stvari se ipak mijenjaju – u posljednje vrijeme niču restorani koji pokušavaju ponuditi i našim »nevjernicima« dobre steakove. S uspjehom, jer je to tako dobro meso da se neki i preobrate. U Sloveniji već duži niz godina postoje mesnice koje imaju komore za odležavanje, čak i supermarket »Leclerc«. Cijena odrezaka varira u dužini odležanosti. Recimo da je neki optimum 15 – 20 dana. Priče o dugogodišnjem odležanom mesu podsjećaju na one klubove u Skandinaviji gdje se okupljaju ljubitelji usmrđenih konzervi haringa (časna riječ, vidjela sam na TV). Dakle, kuriozum, ništa više. Za naše domaće potrebe, treba zapamtiti da  govedina mora odležati, uz našu čestu kontrolu, nekoliko dana u hladnjaku, u dobro zatvorenoj posudi, na cjedilu, premazana maslinovim uljem. Ili, kako kaže »Ona koja sve zna« pokrivena uljem. Funkcionira, vsevem, zaista

i kod nas se moze naci suho odlezano meso, samo ne u supermarketima, sto je odlicna stvar 🙂

Fino si to objasnila. Kod nas na sreću može se kupiti već stareno meso, vakumirano, pa nema problema. A ako sam imala neki fini komad svježeg, samo sam ga stavila u ulje, da je bilo skroz pokriveno, i u dobro zatvorenoj posudi imala sam ga i po 15 dana pre upotrebe. kako si napisala, glavno je da nema zraka i nema bojazni za kvarenje.

U nekim načinima starenja, u kontroliranim uvjetima do oko 5 stupnjeva, na vrhu mesa može se pojaviti i plijesan, ali je pre pripremanja skinu i biftek je sočan da ne može biti sočniji.