Savjeti za ublažavanje alergija

Savjeti za ublažavanjealergija

Cvijeće, drveće, korov i trava, opet počinju cvjetati i rasti a mogu zagorčati proljeće svima koji su alergični na njihovu pelud i plijesan.

Proljeće je u zraku. Ovo inače lijepo doba godine kada cvijeće cvjeta, zeleni se trava i drveće nažalost i nije baš tako lijepo i ugodno za ljude koji pate od proljetne alergije ili astme.

Zato vam donosimo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći i s kojima možete pokušati barem malo ublažiti simptome alergije.

Držite pelud (koliko-toliko) pod kontrolom

Perite posteljinu minimalno jednom tjedno u vrućoj vodi. Istuširajte se i operite kosu prije spavanja jer se pelud nakuplja i na koži i u kosi.

Zaštitite se dok čistite

Nosite zaštitnu masku i plastične rukavice dok čistite, usisavate i perete kako biste ograničili izlaganje prašini i kemijskim sredstvima. Usisavajte stan barem dva puta tjedno. Ako radite na otvorenom, koristite posebne maske koje filtriraju pelud.

Perite prekrivače i deke

Ako imate prekrivače i deke, perite ih češće tj. kupite one koji se mogu prati, a izbjegavajte tresenje prekrivača i deka koji podižu prašinu. Možete koristiti i one hipoalergene.

Održavajte zrak u prostoriji čistim

Držite prozore zatvorenima, pogotovo noću, kako biste smanjili ulazak peludi i spora plijesni u kuću. Ako u stanu imate klimu, očistite ili promijenite filtar.

Kupaonica

U kupaonici vlaga i plijesan mogu potaknuti napadaj alergije ili astme. Zastori oko tuša ili kade trebaju se redovito prati, a plijesan ukloniti otopinom pripremljenom od ¼ šalice varikine (tekućeg sredstva za dezinfekciju i bijeljenje) otopljene u 3, 5 - 4 l vode. U kupaonici izbjegavajte tepihe koji idu od zida do zida i koji se teško održavaju, poput tapisona. Sredstva za osobnu higijenu kao npr. parfemi i dezodoransi u spreju također mogu potaknuti alergiju pa kod njihove kupnje obratite pažnju na deklaraciju i sadržaj.

Ostanite u kući

Pratite vremensku prognozu i u doba dana kada je koncentracija peludi visoka (obično rano ujutro i navečer) ili kada je vrijeme izrazito vlažno i vjetrovito, radije ostanite u zatvorenom prostoru. Prema nekim studijama zrak u neadekvatno održavanim prostorijama može biti 2-5 puta više kontaminiran od onog vani i stoga je važno redovito i kvalitetno čišćenje unutrašnjeg prostora. Izbjegavajte mjesta na kojima je trava svježe pokošena jer košnja podiže zrnca peludi i spore plijesni u zrak.

Za lakše praćenje koncentracije peludi Zavod za javno zdravstvo na svojim stranicama objavljuje peludnu prognozu.

Kućni ljubimci

Ograničite boravak kućnih ljubimaca na jednu do dvije prostorije u stanu i ne puštajte ih u spavaću sobu.

Konzultirajte liječnika

Konzultirajte alergologa vezano uz proljetne alergije i to koji bi lijekovi eventualno mogli ublažiti simptome. Ne uzimajte lijekove na svoju ruku ili u većim količinama od one koju vam je liječnik propisao.

Izvor: Health.Aol.com

Tagovi

15Komentara

Ovo je stara, ali i VJEČNA tema. Alergija! Abrozija i pelud! Strašno! A što Podravka može učiniti? Koliko čajeva može ponuditi Podravka, a da u njima nema konzervansa, boje ili arome? A i to su strašni alergeni, neki čak kancerogeni. Od te alergije pati također jako puno ljudi. Bilo bi zaista krasno imati firmu, Podravku npr., koja proizvodi hranu i slastice, pića… bez upotrebe ovih, od čovječje ruke stvorenih alergena. Ovako, dok pijemo čaj od npr. marelice, a taj čaj nije niti “vidio” marelicu, nego je od same boje i arome, što možemo očekivati? Već u vrtićima na žalost, počinje trovanje naše djece i to ne možemo izbjeći. Oni MORAJU papati hranu iz vrtića, koliko god mi doma pazili što kupujemo. Doma možemo NE kupovati obojene salame s aromom dima i produženog trajanja jer su pune konzervansa, možemo ne kupovati obojane i aditivima nakrcane hrenovke, sireve, doma možemo sami raditi kruh, ali u prodaji je kruh pun konzervansa i takav ide i u vrtiće i jaslice. Tamo ga djeca MORAJU papati, jer roditeljima alergične djece nije dozvoljeno donositi svoju hranu. Sve je po (našem) zakonu, jer s 200g brašna dobijemo krasnu, veliku štrucu kruha! Za mnoge otrovnu, koliko god šutjeli o tome. A svaki, baš svaki napad alergije, korak je bliže astmi, teškom oboljenju pluća. Stvaramo bolesnike, astmatičare za blagostanje i budućnost farmaceutske industrije. Strašno i tužno, a sve po zakonu.

iako sam zakasnila svejedno bih htijela pozdraviti sve potpisane alergičare ja nisam alergična ali zato imam jako alergićno dijet pa s toga znam što je to i htijela bih preporučiti svakome ko može da iskoristi ljećenje u crikvenici u talassotherapiji a na komentar gospođe MiraLi bih samo dodala ovo mi smo imali u planu seljenje na koje nas je lječnik odgovorio s obrazloženjem tim da to nije dobro riješenje jer 99% ljudi koji se presele na more pojav im se alergija na tamošnje biljke tj korove i da bi idealno bila da možemo živjeti dvije do tri godine na moru pa se ponovo vratiti nazad što naravno nije moguće inaće moje dijete ima asmatični bronhitis izrazito je alergičan na ambroziju i nakon svakog povratka s mora završimo na inekcijama i na inhalacijam ventolina ( za one koji neznaju ventolin skraćuje rad srca ) eto da nedužim jer mislim da ovoj temi nema kraja šaljem vam svima pozdrav i naravno autoru ovog divnog članka

Nemam što pametno reći nakon toliko prijašnjih članaka. naravno da i mene muči alergija kad sam tu. Najgore je u kolovozu, naravno ambrozija. Izbjegavam velike akcije čišćenja, odnosno za to sam zadužila moje najdraže. Kažu djeca da sam tu alergiju izmislila kad su oni narasli jer moraju “klofati”tepihe. Ja ih zimi iznosim na snijeg i tako ih čistim. Inače sam probala akupunkturu i mogu reći da mi je jako pomoglo. Uz izbjegavanje alergena mogu reći da sam dobro već desetak godina. Htjela bih ponovo na akupunkturu i zanima me da li tko ima kakvih iskustava vezano na to