Suomenlinna /Sveaborg (švedski ) poznata i kao Viapori (finski)do 1918 simbol je finske povijesti
1991. upisana je na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi kao jedinstven primjer europske pomorske utvrde svog doba.
Suomenlinna na finskom znači tvrđava

Prilikom našeg tadašnjeg boravka u Helsinkiju naravno morali smo je obići , bilo je ljeto, bilo je pretoplo, pa smo taj izlet iskoristili kao ugodno proveden dan za razgledavanje i za kupanje u Baltiku , svega 2 x se okupah najviše zbog tada nesnosnih vrućina i mogu reć da nije me posebno porivlačilo , kad navikneš na more Jadransko eh taj …Baltik je OK da se uspiješ malo rasftriškat , eto oni uživaju ….🙂

Sveukupno rekoše nam Finska ima 23 tvrđave, što obnovljene što djelimično propale, ovo utvrđenje simbol je njihove povijesti, i stavljeno na listu UNESCO 1991. g, kao jedinstven primer vojne arhitekture tog vremena.

Istovremeno je i najveća pomorska tvrđava na svjetu ,bastion, nepravilnog oblika izgrađen je na neravnom terenu , na šest otoka Baltika…Kustaanmiekka, Länsi-Mustasaari, Susisaari, Iso-Mustasaari, Pikku-Mustasaari i Långören,

koji su nadomak obale grada Helsinkija .Ova znamenitost Helsinkija i Finske jednako je popularna, turistima, i mještanima,a do nje dolazi trajektom za Suomenlinnu koji polazi sa Market squer-a (na kojem možete usput uzeti sasobom u škartoc pakirane fine ribice slično našim inćunima ).... u Helsinkiju svakih 40 tak minuta, od 6 ujutru do 2:30 poslje ponoći, cijela vožnja traje nekih 15 tak minuta.
Ljeti vozi i hidrobus JT Line

Trenutnu cijenu karte ne znam ,mi smo prilikom boravka koristili ne preskupu petodnevnu kartu kojom se može neograničeno voziti tamvajem , metrom , brodom za Suomeinnu a vrjedi i za ulaznice za posjet muzeju nama je tada tako bilo praktičnije.
Automobili na Suomenlinni su zabranjeni, osim kombija za dostavu, nema vlakića,iznajmljivanja bicikla,

obilazi se pješke

Ova tvrđava na moru osnovana je davne 1748. godine, gradnja počela je 1700. godine na zahjtev švedskog kralja kako bi se obranili od ruskog carstva, po projektu švedskog vojnog oficira i arhitekte Augustina Ehrensvärda, kada je Finska bila dio Kraljevine Švedske. Netom izgrađena, imala je naziv Sveaborg što je švedski naziv za Suomenlinnu.

Zanimljivo je da, iako je samo utvrđenje izgrađeno, Suomenlinna nikad nije skroz završena onako kako je to predviđeno originalnim projektom njenog arhitekte. Inače, na ovom otoku je i grob Augustina Ehrensvärda.

Kako bi se osigurala sigurnost utvrde na kopnu su također izgrađene utvrde kako neprijatelj ne bi mogao grupirati svoju vojsku u eventualnom napadu na Švedsku.
Tu je bio smješten cijeli finski garnizon švedske vojske i kraljevska mornarica, za Finskog rata, Suomenlinna se predala Rusiji 3. 5. 1808. godine, kao posljednje švedsko utočište u Finskoj.
Nakon toga su Rusi okupirali cijelu Finsku 1809. godine.i nastavili utvrđivati Suomenlinnu koja je strašno stradala od anglo-francuske flote u Krimskom ratu (1853.-56.). Rusi su je obnovili i dodatno utvrdili novim topovskim bunkerima pa topova možete vidjeti skoro posvud


stoga, valjalo je i uslikat se za uspomenu

Tijekom Prvog svjetskog rata i Finskog građanskog rata, Suomenlinna je pripala Finskoj 1917. godine i pretvorena je u vojni zatvor.

God. 1973. vojska je napustila utvrdu i ona je postala finski zaštićeni spomenik kulture trenutno na njenim otocima trajno živi oko 900 stanovnika koji pripadaju gradu Helsinkiju.
Suomenlinna danas



nije samo muzej ... centar je nordijske umjetnosti, nekoliko zgrada je pretvoreno u umejtničke ateljee, i u toku ljeta ovde rade i umjetničke škole za dijecu.

Još jedna zanimljivost na Suomenlinni ne postoje nazivi ulica svaka kuća ima svoju oznaku koja se sastoji od jednog slova i broja…. adresa crkve Suomenlinna je C43.


oznaku A, na nose na Susisaari B, na Iso-Mus tasaari C…i tako dalje za ostala dva otoka.
Pomorska akademija finske mornarice (Merisotakoulu) .

Vesikko podmornica finske ratne mornarice iz ll sv rata


Eto .dođete li u Helsinki, nemojte propustiti,ovaj soljećima vojni otok, radni logor za vrijeme građanskog rata ,sad muzej i izletište. Ostaje definitivno u upečatljivom sjećanju :
i 😉zbog ovog tad , najslađeg "snađi se" načina otvaranja lubenice ...


18Komentara